Bülent Turan: Gördük ki adli sicil kaydı tek başına önlem değil

AK Partili Turan, bir proje için İBB ile çalışan kişinin "örgüt üyeliği" suçlamasıyla gözaltına alınması hakkında "Gördük ki dedikleri gibi adli sicil kaydı tek başına önlem değil" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Çanakkale'nin Gelibolu ilçesindeki İskele Meydanı'nda AK Parti Gelibolu İlçe Başkanlığınca düzenlenen iftar programında partililerle bir araya geldi.

İftara, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, AK Parti Çanakkale İl Başkanı Naim Makas, İl Genel Meclisi Başkanı Nejat Önder, partililer ve çok sayıda vatandaş katıldı.

DHA'nın haberine göre Bülent Turan, iftarın ardından "PKK üyesi olan İBB çalışanının gözaltına alındığı" iddiasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Güvenliğe ilişkin konularda ihmal etmeyi asla kabul edemeyeceklerini belirten Turan, "Bakınız bugün bir belediyenin sosyal hizmetler çalışanı, PKK bağı ile beraber yakalandı, gösterildi. Hani 'yok' diyorlardı, hani 'olmaz' diyorlardı. Ama gördük ki dedikleri gibi sicil kaydı tek başına teröre karşı bir önlem değil. Mahkeme karar verecek, Yargıtay'a gidecek, kesinleşecek ondan sonra sicil kaydı olabilecek" ifadelerini kullandı.

"O yüzden güvenlik tedbirleri ilgili kurumların araştırmaları bambaşka bir önem atfediyormuş" diyen Turan "Bugün İstanbul'da yapılan bu yanlışı hiçbir belediyemizin yapmamasını, her kurumun çok hassas davranmasını, güvenliğimizden taviz verilmemesi gerektiğini bir daha görmüş olduk. Ama ne olursa olsun bildiğimi okurum tarzı yaklaşımlar doğru yaklaşımlar olmaz" 

Bülent Turan açıklamaların ardından parti yöneticileriyle birlikte Gelibolu 1354 Roman Derneği’nin açılışını gerçekleştirdi. 

NE OLMUŞTU? 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde (İBB) sosyal hizmet uzmanı olarak görev yapan Ş.D. isimli kişinin PKK'lilerle fotoğrafları ortaya çıktığı iddia edildi ve bu nedenle gözaltına alındığına dair haberler gündeme geldi.

Yazılı açıklama yapan İBB, gözaltına alınan kişinin belediye çalışanı olmadığı belirtti. 

İBB'den yapılan açıklamada "Habere konu kişi, uluslararası iş birlikleri kapsamında proje bazlı ve sınırlı-süreli olarak görev yapan elemandır. Söz konusu kişinin proje boyunca maaş ödemesi İLO (Uluslararası Çalışma Örgütü) ve Almanya Ulusal İş Birliği Teşkilatı (GIZ) tarafından finanse edilmekte ve yapılmaktadır" ifadeleri kullanıldı.

"1 Mart 2022’de başlayıp 31 Aralık 2022’de sona erecek proje de ‘Ekonomik Girişimler ve İstihdam İçin Dijital Kapasitenin Geliştirilmesi’ projesidir" denilen açıklamada, "Ayrıca söz konusu kişinin, sınırlı süreli bir projede görevli olmasına rağmen adli sicil kaydı alınmış ve sicil kaydının temiz olduğu da görülmüştür. Ayrıca aynı kişi 2021 yılından bu yana gönüllü olarak Sultanbeyli Belediyesi ile çalışan Mülteciler Derneği’nde de görev almaktadır. İBB ve Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu’na yönelik kumpasvari girişimlerin de farkındayız" ifadelerine yer verilmişti. (HABER MERKEZİ)