Buldan'dan Bahçeli'ye: Amedspor vardır, var olmaya devam edecektir

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, "Amed diye bir yer yoktur" diyen MHP lideri Bahçeli'ye grup toplantısında yanıt verdi. Buldan, "Amed vardır, Amedspor vardır, olmayacak olan sizlersiniz" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Parlamento Grubu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında grup toplantısını gerçekleştirDİ.

Toplantıya, HDP Kadın Meclisi ve bileşen partilerinin temsilcileri, Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun Öneren, KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan Yeşil, SES Eş Genel Başkanı Gönül Adıbelli, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Barış Anneleri, kadın, insan ve hukuk örgütlerinin temsilcileri katıldı.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

AMEDSPOR GOL ATMAYA DEVAM EDECEKTİR: Hükümetin küçük ortağı biraz önce yaptığı konuşmada, ırkçı saldırılara, 90'ların karanlık çetelerine bir kez daha sahip çıktı. Amed yok dedi, Amedspor yok dedi. Ben de buradan bir kez daha diyorum ki; Amed vardır, var olmaya devam edecektir. Amedspor vardır, var olmaya devam edecektir. Amedspor gol atmaya devam edecektir. Olmayacak olan, bu seçimde gidecek olan sizlersiniz. Irkçı konuşmalarınızla, saldırgan tavırlarızla gitmeye mahkumsunuz ve bizler sizi göndereceğiz.

LGBTİ BİREYLER DEPREMDE DE AYNI AYRIMCILIĞA VE EŞİTSİZLİĞE MARUZ KALMIŞTIR: Bizler bu 8 Mart'ta depremi felakete dönüştüren tek adam rejimine karşı, erkek egemen sisteme ve kadına yönelik sisteme karşı 'Yalnız değil birlikteyiz, jin jiyan azadi' diyerek en güçlü şekilde alanlarda olacağımızı bir kez daha belirtmek istiyorum. Kadınlar bu dönemde de ayrımcılık, ötekileştirme ve şiddetin her türlüsüyle karşı karşıya kaldı. Maalesef deprem bölgesinde engelli ve mülteci kadınlar da ayrımcılığın bambaşka boyutuyla karşı karşıya kaldılar. Bir çok kadın depremden sonra yaralanarak engelli kaldı. LGBTİ bireyler depremde de aynı ayrımcılığa ve eşitsizliğe maruz kalmıştır. Çoğu zaman kendi arlarındaki dayanışma ile ihtiyaçlarını temin etmişlerdir. Kadınların hâlâ barınma ve giyim ihtiyaçlarının olduğunu biliyoruz. Ama bunun dışında da özgün ihtiyaçları olduğunu biliyoruz. Mor kitlerimizle kadınların özgün ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştık, devam edeceğiz.

MUAZZAM BİR ÇABA ORTAYA KONABİLİRDİ: Bu hükümet ülkenin ve kadınların başına gelmiş en büyük afettir, en büyük felakettir. Yaşamlarımızı enkaz altında bırakan depremler değil, bu çürümüş rant ve talan düzenidir. Eğer HDP belediyeleri kayyım darbesiyle gasbedilmiş olmasaydı insanlarımızın canını kurtarmaya yönelik muazzam bir çaba ortaya konabilirdi. (HABER MERKEZİ)