Buldan: AKP, 7 Haziran'ın intikamını almaya devam ediyor

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, HDP’nin kapatılmasının iktidarın intikam siyasetinin sonucu olduğunu belirterek, “AKP, 7 Haziran’da kaybetmenin intikamını almaya devam ediyor” dedi. 

Fotoğraf: Arşiv
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “HDP’liyiz, her yerdeyiz” programı kapsamında Kocaeli’nde halk buluşmasına katıldı. Sivil toplum örgütlerinin de katıldığı programda, Buldan açıklamalarda bulundu. 

Buldan’ın açıklamaları şöyle: “İktidar da kaybedeceğini biliyor. Halkın içine çıkacak yüzleri olmadığını kendileri de iyi biliyorlar. Baskı, zor ve şiddet politikalarıyla, siyasi mühendislik faaliyetleriyle, iktidar ömrünü uzatmanın yollarını arıyor. Bunun için HDP hakkında kapatma davası açtıklarını herkesin çok iyi bilmesi gerekiyor. Yürüttüğümüz demokratik siyaseti kapatma gerekçesi yapabilmek için yalan üstüne yalan ürettiler. Amaç HDP’nin siyasetteki değişim gücünü, demokrasi mücadelesine öncülük eden siyasi rolünü engellemektir. 

'YENİ 7 HAZİRANLAR YAŞAMAMAK İÇİN SİYASETİ KUŞATMAYA ÇALIŞIYORLAR'

Siyasetin rekabet aracı olarak değil, intikam aracı olarak gördüklerini iyi biliyoruz. Bunun en iyi örneklerinden biri Selahattin Demirtaş ve binlerce arkadaşımız 5 yıldır cezaevlerinde rehini olarak tutulmasıdır. Neden? Çünkü AKP 7 Haziran’da kaybetmenin intikamını almaya devam ediyor. Yeni 7 Haziranlar yaşamamak için HDP ve demokratik siyaseti kuşatma altına almanın çabası içerisinde. 31 Mart ve 23 Haziran’da İstanbul, Adana, Ankara, Mersin’de faşizme kaybettirdiğimiz içindir. Kapatma davası da Kobane kumpas davası da AKP’nin siyaseten kapanmaması için HDP’yi kapatma amaçlı sinsi bir planıdır. Partimize İzmir’de, Marmaris’te, Elazığ’da yapılan saldırılar da böyledir. HDP, oyunlarını bozmaya devam edecektir.

'YOLSUZLUK ZİNCİRİ HER YERİ SARDI'

Yönetemeyen iktidarın siyasetten ekonomiye her alanda yaşattığı çoklu krizlerle karşı karşıyayız. İşsizlik, yoksulluk, açlık ve sefalet yayıldı. Toplumsal muhalefet ve medya ağır bir baskı altında. Ortaya çıkan çete-mafya iddiaları karşısında üç maymunu oynayan yargının durumu, tam bir kepazelik örneğidir. Merkez Bankası rezervlerine varacak kadar yolsuzluk zinciri her yeri sarmış durumdadır. Merkezden taşraya kadar yolsuzluk yapılmayan bir kurum kalmamıştır.

'GERGERLİOĞLU: AKP, BİR MİLLETVEKİLİNE SABAH NAMAZI KILDIRMAMAYI BAŞARDI'

Toplantıda konuşan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ise şunları kaydetti:

“Biliyorsunuz; daha yeni çıktık cezaevinden. Biz Meclis’te ‘demokrasi’ derken apaçık bir darbe yapıldı. O gün TBMM Genel Kurulu’nda ‘darbeci AKP diyorduk’ ve kimsenin bize verecek bir cevabı yoktu. Kürt meselesinde barış istediğiniz için hakkınızda iktidarın etkisi ile verilmiş bir karar sonrasında, -Meclis’te daha öncesinde örnekleri olmasına rağmen- bekletilmeyip hemen okunması, bir darbeydi. Ardından başlattığımız adalet nöbetinin 4. gününde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bir emir irat etti ve benim Meclis’ten çıkarılmam gerektiğini söyledi. Meclis’te bir sivil itaatsizlik eylemi yapıyorduk. Bu din istismarı yapan AK Parti var ya, bir milletvekiline sabah namazını kıldırmamayı başardı.

Ha bire Gazi Meclis derler, işte Meclis’te direnen bir parti ve vekil var. Niye bu vekile ve partiye kulak kabartmıyorsunuz? Onların derdi bizim gündeme getirdiğimiz insan hakları ihlallerinin sesini kesmek. Helikopterden atılan Kürt köylüsünün sesinin kesilmesi; KHK soykırımını, işkenceleri dile getirdiğimizde sesimizin kesilmesiydi. Çıplak aramaları en son gündeme getirdiğimizde ise adeta çıldırdılar. Ne yapacaklarını bilemediler. Çok net bir şekilde bunu ortaya koyduktan sonra çok kısa bir sürede, -normalde Yargıtay kararları 2-3 yıldan önce açıklanmaz- 1 yıl içinde hızlıca, bir hakimin çok kuvvetli bir itirazına rağmen onaylandı.” (HABER MERKEZİ)