BTP'den 'Altılı Masa' çıkışı: Sağduyulu bir karar bekliyoruz

Bağımsız Türkiye Partisi Sözcüsü Emre Polat, partisinin Altılı Masa'ya katılma talebine ilişkin, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın ev sahipliğinde yapılacak zirve öncesi açıklama yaptı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Sözcüsü Emre Polat, partisinin Altılı Masa'ya yaptığı çağrıya ilişkin; “14 Kasım'da yapılacak olan toplantıdan olumsuz bir sonuç çıkacağını düşünmüyoruz. Bu toplantıdan çıkacak karara saygı duyuyoruz, liderlerin iradesine saygı duyuyoruz. Ben Altılı Masa'nın sağduyulu bir karar vereceğini ve buradan olumsuz bir karar çıkmayacağını düşünüyorum" dedi.

14 Kasım’da Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın ev sahipliğinde yapılacak zirve öncesi BTP Sözcüsü Polat bir bugün bir açıklama yaptı. Polat şunları söyledi:

“Sayın Genel Başkanım Hüseyin Baş, katıldığı bir televizyon programında ve bugüne kadar hiç alışık olmadığımız bir tarzda Altılı Masa'ya açık bir çağrıda bulundu: ‘Ben, partimiz, tüm teşkilatımız 20 yıllık AKP iktidarının değişmesini istiyoruz, bu anlamda kendimizden fedakarlık yapmaya hazırız, bizi parti olarak o masaya alın, almıyorsanız da bunun sebebini açıklayın’. Bu Türk siyasi tarihinde görmeye alışık olmadığımız dobralıkta bir açıklamaydı. Bu açıklamaya İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener hemen bir tepki verdi ve ertesi gün parti genel merkezimizde Genel Başkanımızı ziyaret etti ve kendisini Millet İttifakı’na, Altılı Masa'ya davet ettiği ifade etti. 14 Kasım'da yapılacak altılı masa toplantısına bu konuyu götüreceğini ifade etti.

'MASANIN İRADESİNE SAYGI DUYUYORUZ'

İYİ Parti Sözcüsü’nün ifadesiyle Meral Akşener ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu arasında da bir görüşme olduğu, bu konunun istişare edildiği ifade edildi. Biz şunu ifade ediyoruz: 14 Kasım'da yapılacak olan toplantıdan olumsuz bir sonuç çıkacağını düşünmüyoruz. Bu toplantıdan çıkacak karara saygı duyuyoruz, liderlerin iradesine saygı duyuyoruz. Ben Altılı Masa'nın sağduyulu bir karar vereceğini ve buradan olumsuz bir karar çıkmayacağını düşünüyorum. Zaten hem İYİ Parti tarafından hem de CHP tarafından gelen olumlu açıklamalar da bunu ifade ediyor."

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, geçtiğimiz günlerde BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş’ı ziyaret etmiş ve BTP’nin talebini Altılı Masa'ya götüreceğini açıklamıştı. (HABER MERKEZİ)