BTP lideri Baş: Seçimlerden çekiliyoruz, fedakarlık gerekiyordu yaptık

BTP lideri Hüseyin Baş, parti olarak seçime katılmama kararı aldıklarını belirtti, "Listelerimizi geri çekeceğiz. Seçimde Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceğiz" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş, katıldığı canlı yayında seçime katılmama kararını "Biz BTP olarak bu seçime katılmama kararı aldık. Listelerimizi geri çekeceğiz. Muhalefet bloğuna, meclis aritmetiğinde üstün bir vekil ortalaması yakalaması şansı bırakmak istiyoruz. Bunu bir sorumluluk olarak görüyoruz. BTP, önümüzdeki seçimlerde Kılıçdaroğlu’nu destekleyecek" sözleriyle duyurdu.

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Hüseyin Baş, tv100 Ana Haber'de Ece Üner'e açıklamalarda bulundu.

İYİ Parti'nin 'Trabzon 2. sıra' teklifini reddettiği iddiası sorulan Hüseyin Baş, "İddia doğrudur. Bizim bugüne kadar ittifak gibi bir talebimiz olmadı ama aylar öncesinde Akşener 'birlikte hareket edelim' şeyleri olmuştu. Bizde 'seçim sürecinde bakalım' demiştik. Biz Altılı Masa'ya da çağrıda bulunmuştuk. Biz Türkiye'nin geleceğine yön verebilecek fikirlerimi ortaya koyalım, istişare yapalım demiştik. Dolayısıyla biz birlikteliklerimizi karşılıklı çıkarlar çerçevesinde tutmak zorundayız" dedi. 

'BİZ BU SEÇİME KATILMAMA KARARI ALDIK"

Baş şunları kaydetti: "Dün listelerimizi YSK’ya teslim ettik, listelerin yarısı erkek yarısı kadın. Bundan sonra BTP’nin gireceği bütün seçimlerde böyle olacak. Sizin aracılığınızla BTP, önümüzdeki seçimlerde Kılıçdaroğlu’nu destekleyecek. Biz BTP olarak bu seçime katılmama kararı aldık. Listelerimizi geri çekeceğiz. Muhalefet bloğuna, meclis aritmetiğinde üstün bir vekil ortalaması yakalaması şansı bırakmak istiyoruz. Bunu bir sorumluluk olarak görüyoruz. Seçimde Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceğiz." 

Hüseyin Baş sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ise karara ilişkin "Fedakarlık gerekiyordu, yaptık" ifadelerini kullandı.