Brezilyalı bilim insanından uyarı: Daha ölümcül varyantlar çıkabilir, Bolsonaro'ya baskı yapın

Brezilya'da korona virüsü nedeniyle can kayıpları rekor seviyelere çıkarken, Latin Amerika'nın en tanınmış nörobilimcilerinden Miguel Nicolelis'ten dünyaya uyarı geldi. Aşırı sağcı Devlet Başkanı Bolsonaro'nun önlem almaması nedeniyle ülkenin virüs açısından 'açık hava laboratuvarı' haline geldiğini söyleyen Nicolelis, Brezilya'da daha öldürücü varyantların ortaya çıkabileceğini söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Latin Amerika ülkesi Brezilya'da korona virüsü salgınının önüne geçilemezken, ölü sayıları iki gün üst üste rekor seviyeye yükseldi. Brezilya'da önceki gün 1726 kişi Covid-19 nedeniyle ölürken, dün de 1910 kişi vefat etti.

Bu verilerle, Brezilya'daki toplam ölü sayısı 259 bin 271'e yükseldi. Brezilya şu an, dünya çapındaki ölümlerin yüzde 10'unun yaşandığı ülke konumunda. Son 24 saatte 71 bin 704 yeni vaka da açıklanırken, ülkedeki toplam vaka sayısı 10.7 milyona yükseldi. 

Brezilya'nın Manaus eyaletinde ortaya çıkan ve daha hızlı yayılan P1 ismli varyant ise bilim insanları arasında endişe yaratmaya devam ediyor. Son olarak, ABD'nin prestijli eğitim kurumlarından Duke Üniversitesi'nde öğretim üyesi olan ünlü Brezilyalı nörobilimci Miguel Nicolelis, uluslararası toplumdan Brezilya'nın aşırı sağcı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'ya baskı yapılmasını istedi.

'BREZİLYA BÖYLE DEVAM EDECEKSE AVRUPA'NIN ÖNLEM ALMASININ ANLAMI NE?'

The Guardian gazetesine konuşan Nicolelis, ülkedeki salgının kontrol altına alınmaması nedeniyle yeni ve daha öldürücü varyantların ortaya çıkabileceği uyarısında bulundu. Nicolelis, "Dünya, Brezilya'nın pandemiyle mücadeleye karşı yarattığı riskler karşısında öfkeyle sesini yükseltmeli. Eğer Brezilya bu virüs için üreme noktası olmaya devam edecekse, pandemiyi Avrupa veya ABD'de bastırmanın manası ne?" dedi. Nicolelis, "Virüsün buradaki seviyelerde yayılmasına izin verirseniz, yeni mutasyonların ve hatta daha ölümcül varyantların ortaya çıkmasına da izin verirsiniz" diye konuştu. 

'AÇIK HAVA LABORATUVARI'

Brezilyalı bilim insanı, ülkenin korona virüsü açısından bir 'açık hava laboratuvarı' haline geldiğini söyleyerek, "Bu mesele dünyayla ilgili. Küresel" uyarısında bulundu. Devlet Başkanı Bolsonaro'nun salgını başından bu yana küçümseyerek yeterli tedbir almamasına tepki gösteren Nicolelis, "250 bin ölüyü geçtik ve eğer bir şey yapılmazsa, önümüzdeki mart ayına kadar 500 bin kişiyi kaybedebiliriz. Bu korkutucu ve trajik bir beklenti ama mümkün" dedi.

Nicolelis, Bolsonaro'nun 'pandemi yönetiminin dünya çapındaki 1 numaralı düşmanı' haline geldiğini belirterek, Brezilyalı liderin tüm dünyayı tehlikeye attığını söyledi. (DIŞ HABERLER)