Brezilya'da Evsiz İşçiler borsa binasını işgal etti: Bizim açlığımızla zenginleşiyorlar

Sao Paulo Menkul Kıymetler Borsası, Evsiz İşçiler Hareketi tarafından işgal edildi. Brezilyalı işçiler 'milyonlar açlıktan ölürken 42 yeni milyonerin ortaya çıkmasını' eleştirdi.

Fotoğraf: MTST Twitter
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Brezilya’da Evsiz İşçiler Hareketi (MTST), Sao Paulo Menkul Kıymetler Borsası'nı işgal etti. İşçileri ellerindeki hayvan kemikleriyle ülkedeki açlığı ve hayat pahalılığını protesto etti.   

'ŞİRKETLER KÂR ELDE EDERKEN İNSANLAR ÖLÜYOR'

Latin Amerika ülkesi Brezilya'da işsizlik, artan enflasyon, hayat pahalılığı ve açlığı protesto edenler Sao Paulo Menkul Kıymetler Borsası'nı bastı. MTST'nin Twitter üzerinden yaptığı açıklamada şirketlerin açlıktan ölen insanlar üzerinden kâr elde etmesi eleştirildi: "Spekülasyonun ve sosyal eşitsizliğin en büyük sembolü olan Sao Paulo Menkul Kıymetler Borsası'nı işgal ediyoruz. Şirketler kar ederken, insanlar açlıktan ölüyor. İş giderek daha güvencesiz hale geliyor. Başkan Bolsonaro'yu elinde tutanlar var. Onlar piyasanın sahipleri." 

'BİZİM AÇLIĞIMIZLA ZENGİNLEŞİYOR'

Covid-19 pandemisiyle birlikte bankların kârını rekor seviyelere ulaştırdığını söyleyen MTST, bu süreç içerisinde 42 yeni milyarderin ortaya çıktığını vurguladı; buna karşın ülkede milyonlarca kişinin sadece güvensiz gıdalara ulaşabildiğini ve 211 milyonluk Brezilya'da 16 milyondan fazla insanın açlık sınırının altında yaşadığını aktardı. Hareket liderlerinden Debora Pereira, güvensiz gıdalardan ve açlıktan neredeyse 100 milyon Brezilya yurttaşının etkilendiğini söyledi, her gün milyarderlerin borsada milyar dolarlarla oynamalarını eleştirdi. Pereira, ekonominin bu şekilde işleyişi nüfusun büyük bir kesimini, özellikle alt sınıfları dışlıyor.

Borsa binasına giren protestocular ülkenin sağcı ve neoliberal ekonomi yanlısı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'yu eleştiren dövizler taşıdı: 'Senin hareketlerin bizim sefaletimizi finanse ediyor', 'Her şey pahalı ve her şey Bolsonaro'nun suçu', 'Brezilya'da 19 milyon açlıktan ölürken ülkenin 42 yeni multimilyoneri var', 'Bizim açlığımızla zenginleşiyor'. 

Eylemciler üzerinde 'Açlık' yazan Brezilya bayrağı ve hayvan kemikleriyle yoksulluğu protesto etti.

PANDEMİDE İŞSİZLİK ARTTI

Brezilya'da hali hazırda oldukça keskin bir grafiğe sahip olan ekonomik eşitsizlik, pandemiyle birlikte çok daha şiddetlenerek arttı. Covid-19 nedeniyle bugüne kadar yaklaşık 590 bin kişinin vefat ettiği Brezilya'da pandemi boyunca 15 milyon kişi işsiz kaldı. (DIŞ HABERLER)