Bosphorus Film Lab bu yıl sinema sektörünün güncel sorunlarını masaya yatıracak

Boğaziçi Film Festivali'nin endüstri bölümü Bosphorus Film Lab, endüstrinin güncel konularını konuşacak. 24-29 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek programda, film gösterimlerinin yanı sıra paneller, sunumlar, söyleşiler ve Instagram canlı yayın sohbetleri yapılacak.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Bu yıl 23-30 Ekim'de düzenlenecek 8. Boğaziçi Film Festivali kapsamında gerçekleştirilecek "Bosphorus Film Lab" etkinlikleri, endüstrinin güncel ve dikkate değer konularını profesyoneller eşliğinde katılımcılarla buluşturacak. 

Yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında yerli ve yabancı konukların dijital platformlar üzerinden katılımcılarla buluşacağı programda, film gösterimlerinin yanı sıra paneller, sunumlar, söyleşiler ve Instagram canlı yayın sohbetleri gerçekleştirilecek.

GÜNCEL KONULAR ELE ALINACAK

Bosphorus Film Lab bünyesinde 24 Ekim'de yapımcı Müge Özen'in moderatörlüğünü üstlendiği, Bir Film ve Başka Sinema Genel Müdürü Ersan Çongar, TRT Ortak ve Dış Yapımlar Müdürü Faruk Güven ve TME Film Finans ve Dağıtım Direktörü Orhan Taşdemir'in konuk olacağı "Yapımdan Dağıtıma Film" paneli gerçekleştirilecek.

Boğaziçi Üniversitesi Tarih bölümünden Prof. Dr. Arzu Öztürkmen'in yönetimini üstleneceği, 25 Ekim'de gerçekleştirilecek panelde de yapımcı Yamaç Okur, BluTV Dramalar Müdürü Sarp Kalfaoğlu, OGM Üst Yöneticisi (CEO) ve yapımcı Onur Güvenatam ile TRT 1 Kanal Koordinatörü Cemil Yavuz'un katılımıyla "TV ve Dijitalde İçeriğin Döngüsü" ele alınacak. Değişen izleme alışkanlıkları ve yeni mecraların yaratılan içerikler ve yaratıcılar üzerindeki etkisinin konuşulacağı panelde, TV ve dijital dizi içeriklerinin yapımındaki farklılıklar, bu farklılıkların yaratıcılar üzerindeki etkileri, mecraların proje ararken dikkat ettikleri ve hedefleri konuşulacak.

INSTAGRAM CANLI SOHBETLERİ YAPILACAK

Bosphorus Film Lab kapsamındaki Instagram canlı yayın sohbetlerinde ise 24 Ekim'de oyuncu Metin Akdülger, 25 Ekim'de yapımcı Zeynep Atakan, 26 Ekim'de kurgucu Ayris Alptekin ve 27 Ekim'de senarist ve yönetmen Gizem Kızıl, Bosphorus Film Lab Direktörü İpek Tugay'ın sorularını yanıtlayacak.

BAĞIMSIZ SİNEMA PANELLERİ YAPILACAK

Bosphorus Film Lab ayrıca bağımsız sinemada izleyici kitlesi oluşturma ve üretim sürecinde yeni perspektiflerin keşfi açısından ele alınacak iki panele de ev sahipliği yapacak. 26 Ekim'de film pazarlama stratejisti Joanna Solecka'nın "Filmler İçin İzleyici Kitlesi Yaratmak: Dijital Ortama Geçiş" başlıklı sunumu ile 27 Ekim'de Less Is More Platformunun yönetici ortak ve artistik direktörü Antoine Le Boss, bağımsız film projeleri için yazı aşamasındaki kısıtlamaları itici güç olarak kullanmayı öğretmeyi amaçlayan "Film Projeleri İçin Yeni Bir Perspektif" başlıklı bir sunum gerçekleştirilecek.

JÜRİLER DİNLEYİCİ İLE BULUŞACAK

Bosphorus Film Lab bünyesinde aynı zamanda 26 Ekim'de gerçekleştirilecek "Jürileri Tanıyalım" etkinliğinde hem yabancı pitching jürisi hem de work in progress jürisi dinleyiciyle buluşacak.

Berlinale Talents Program Direktörü Florian Weghorn, daha önce Berlinale Talents programına seçilen yapımcı Sinem Altındağ ile Türkiye'deki yeteneklerden ve lokal yeteneklerin evrensel sinema ağında yer edinirken geçtikleri süreçlerden bahsedecek. (AA)