Boris Johnson'ın 3,6 milyon dolarlık basın salonuna tepki: Siyasi parti yayın odası

İngiltere'de başbakanlık ofisinin günlük basın açıklamaları için yaklaşık 3,6 milyon dolar harcanarak inşa edilen salon tepki çekti. Sosyal medyada 'israf' eleştirileri yapılırken, salonda iktidardaki Muhafazakâr Parti'nin rengi olan mavinin kullanılması da "Bilinç altından iktidar eşittir Muhafazakâr Parti mesajı veriliyor" tepkisi çekti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İngiltere'de Başbakanlık ofisinin Beyaz Saray tarzı günlük basın açıklamaları yapılacağı yeni salonu ilk kez görüntülendi. 2,6 milyon sterlin (yaklaşık 3,6 milyon dolar) harcanarak inşa edilen salon, sosyal medyada eleştiri konusu oldu.

'HEMŞİRELERE YÜZDE 1 ZAM ÖNERİLİRKEN...'

Sosyal medyadaki bazı yorumlarda korona virüsü salgınında hemşirelere yüzde 1 zammın önerildiği bir dönemde salon için bu kadar para harcanması 'israf' diye nitelendi. Diğer bir eleştiri noktası ise salonda iktidardaki Muhafazakâr Parti'nin rengi olan mavinin tercih edilmesi oldu. Sosyal medyada bazı kullanıcılar, Başbakan Boris Johnson'ın basın danışmanı Allegra Stratton'ın basın brifingleri düzenleyeceği salonu "siyasi parti yayın odası" diye niteledi.

'DİKTATÖR KÜRSÜSÜ'

Twitter'da bir kullanıcı "Diktatör kürsüsü. Salonun rengi neden mavi?" derken başka bir kullanıcı "Mavi rahatsız edici. Bilinç altından iktidar eşittir Muhafazakâr Parti mesajı veriliyor" diye yazdı.

Hükümet bu başvuruya verdiği yanıtta Başbakanlık konutu yanındaki Downing Street 9 numarada yer alan ve KDV hariç 2 milyon 607 bin 767 sterline mal olan salon için yapılan harcamanın kamu çıkarına olduğunu, şeffaflık ve hesap verilebilirliği artıracağını belirtti.

SÖZCÜNÜN ATAMAYLA GÖREVE GELMESİ DE TEPKİ ÇEKTİ

Johnson'ın medya stratejisinde radikal bir değişiklik olarak kabul edilen yeni salonda başbakan ve hükümet adına soruları yanıtlayacak olan eski BBC ve Guardian muhabiri Allegra Stratton'ın siyasi atamayla bu göreve gelmesi de eleştiri konusu. Halihazırda siyaset muhabirleri için Başbakanlık sözcüsü ya da yardımcısı günlük bilgilendirme toplantıları düzenliyor. Sözcü de, yardımcısı da memur.

Bir Rus şirketine yaptırıldığı belirtilen salonun ne zaman kullanılmaya başlanacağı açıklanmadı. (BBC Türkçe)