Boğaziçi'nde direniş 495'inci gününde

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinin her gün rektörlük binasına sırtlarını dönerek yaptıkları eylem 337'nci, atamalara karşı direniş ise 495'inci gününe girdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Boğaziçi Üniversitesi'nde 2 Ocak 2021'de Prof. Dr. Melih Bulu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından rektör olarak atanmasıyla başlayan protestolar, Bulu'nun görevden alınmasının ardından da devam ediyor. Direnişin 495'inci gününde Boğaziçili akademisyenler bir araya gelerek rektörlük binasına sırtlarını döndüler ve Bulu'nun ardından rektörlüğe atanan Naci İnci'yi protesto ettiler.

Direnişin 71'inci haftasında yayımlanan bilgi notunda şu ifadelere yer verildi:

"Bugün 13 Mayıs 2022, Cuma. Boğaziçi Üniversitesi’nde direnişin 1. yılı doldu ve 71. haftası sona ediyor. Bugün direnişin 495. günü.

Naci İnci’nin ilgili kurullarının hiçbiri muhatap alınmadan, kurum iradesi hiçe sayılarak şeffaf olmayan bir şekilde Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasının iki yüz altmışıncı, 30 Temmuz günü gerçekleştirdiğimiz destek oylamasında akademisyenlerin yüzde 95 oranında rektör adaylığına karşı olduğu açıklanan İnci’nin Matematik Bölümü tam zamanlı öğretim üyesi Mohan Ravichandran’ı hiçbir gerekçe göstermeden dönem ortasında görevden almasının ise yüz yetmiş dokuzuncu günü !!!

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri haftanın her iş günü olduğu gibi bugün de 12:15’’te #KabulEtmiyoruzVazgeçmiyoruz diyerek arkalarını 337. kez rektörlük binasına döndüler.

Akademisyenler nöbet boyunca ellerinde 'Kabul Etmiyoruz' 'Vazgeçmiyoruz' ve 'Özerk, Özgür, Demokratik Üniversite' yazan dövizler taşıdılar." (HABER MERKEZİ)