Boğaziçililer: Direnişimizi bitirmek için saldırıyorlar, arkadaşlarımızı serbest bırakın

Boğaziçi Üniversitesi'nde 26 gündür süren protestolara yönelik 'Kabe fotoğrafı' soruşturmasında gözaltına alınan 2 öğrenci tutuklandı. Direnişe devam eden Boğaziçililer ise arkadaşlarına sahip çıktı. Bir açıklama yayınlayarak arkadaşlarının serbest bırakılmasını isteyen Boğaziçililer "Direnişimizi bitirmek isteyen iktidar ve medyası konuyu bilinçli olarak saptırmaya çalışmaktadır. Haklı direnişimizin amacının saptırılmasına ve kriminalize edilmesine izin vermeyeceğiz" dedi.

Fotoğraf: @boundayanisma
Google Haberlere Abone ol

DUVAR- 'Kayyım rektör'ü protesto eden Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine açılan 'Kabe fotoğrafı' soruşturmasında nöbetçi hakimliğin verdiği 2 tutuklama kararına öğrenciler tepki gösterdi. Sosyal medyadaki 'Boğaziçi Dayanışması' hesaplarından bir açıklama yayınlayan öğrenciler arkadaşlarının derhal serbest bırakılmasını talep etti.

'PROTESTOLAR NEFRET SÖYLEMLERİYLE HEDEF GÖSTERİLDİ"

"Boğaziçi Üniversitesi'ne antidemokratik biçimde atanan rektöre karşı 4 Ocak tarihinden beri devam ettirdiğimiz protestolar, sürecin başından beri nefret söylemleriyle hedef gösterildi. Şimdi de 26 gündür sürdürdüğümüz protestoların bir parçası olan ve yaklaşık bir haftadır devam eden sergimize direnişimizi bitirmek amacıyla saldırılmaktadır" ifadeleriyle başlayan açıklama özetle şöyle: 

'DİRENİŞİ BİTİRMEK İÇİN BİLİNÇLİ OLARAK SAPTIRILIYOR'

"Sergi, direnişini sanatla ifade etmek isteyen arkadaşlarımızın emeğiyle üç yüzden fazla eseri herhangi bir kısıtlama gözetmeden kampüsle buluşturdu. Sergiye yapılan saldırılar geçtiğimiz günlerde eserlerin çalınması ile başladı. Suçlamaların odağında olan sergi; hiçbir gruba, inanca, kimliğe yönelik bir saldırı niteliği ve amacı taşımamaktadır.

Yine de bu serginin beraber mücadele ettiğimiz Müslüman arkadaşlarımızın değerlerini tahkir edici bir eylem olduğu iddiası söz konusudur. Sergiyle ilgili inanç üzerinden dile getirilen hassasiyetlerin farkındayız. Her sanat eseri eleştiriye açıktır. Ancak, sanat eserlerinin yargılanması gibi bir durum en basit haliyle ifade özgürlüğünün kısıtlanmasıdır. Direnişimizi bitirmek isteyen iktidar ve medyası konuyu bilinçli olarak saptırmaya çalışmaktadır.

'KRİMİNALİZE EDİLMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ'

Bu sergiye emek veren arkadaşlarımızın haksız şekilde gözaltına alınmaları ve süreçte uygulanan şiddet asla kabul edilemez. Boğaziçi Üniversitesinde çok kültürlü, çok sesli, çok inançlı ve çok renkli yaşam pratiğini korumaya çalışarak devam ettirdiğimiz direnişimizi hedef gösteren ve ayrıştıran suçlamalar, beraberliğimizi bozmaya ve mücadelemizi kırmaya yöneliktir. Haklı direnişimizin amacının saptırılmasına ve kriminalize edilmesine bugüne kadar izin vermedik, bundan sonra da izin vermeyeceğiz.

Okulumuzdaki farklı toplulukların ve kimliklerin yapılan saldırılarla hedef gösterilmesi meşru kılınamaz. Sosyal medyada yer alan LGBTİ+fobik söylemlerin hiçbirini kabul etmiyoruz. Öğrencilerin başlattığı haklı direniş, yine öğrenci dayanışmasıyla büyümeye devam edecektir.

Arkadaşlarımız açıkça hedef gösterilirken Kayyum Melih Bulu’nun sosyal medyadaki nefret söylemlerine katılarak yaptığı paylaşımlar ve rektörlük tarafından açılan soruşturma gösteriyor ki kayyum atamaları üniversitelerin fikir hürriyetine vurulan en büyük kelepçedir.

Okulumuzdaki barışçıl eylemlere, düzenledikleri sergiyle destek veren sanatçı arkadaşlarımız yalnız değildir. Biz Boğaziçili öğrenciler olarak, hiçbir hukuki zemini olmayan bu gözaltıların son bulmasını talep ediyoruz.

1. Arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır.

2. Polis, kampüsü ve çevresini bir an önce terk etmelidir.

3. Nefret söylemleri ve hedef göstermelerle öğrencileri ayrıştıran, kampüsü güvensizleştiren kayyum Melih Bulu derhal istifa etmelidir!

4. Rektörlük seçimleri, üniversitelerin tüm bileşenlerinin katılımıyla demokratik bir biçimde yapılmalıdır." (HABER MERKEZİ)