Boğaziçili bir öğrenciyi arayan polisler muhtarın evini bastı

Boğaziçi Üniversitesi'ndeki eyleme katılan bir öğrenciyi arayan polisler, Yeldeğirmeni Mahallesi Muhtarı Sultan Aksu Kütük'ün evini bastı. Aksu yaptığı açıklamada, "Yaklaşık 10 polis evimizi bastı. Eşim zorla yere yatırıldı, beni de yere yatmam için çok defa uyardılar. o sırada çocuğum uyanmış, yataktan ağlayarak olup bitenleri izliyordu. Buna rağmen yanına yaklaşmama izin verilmedi" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Boğaziçi Üniversitesi'ne yeni atanan rektörle ilgili protestoya katılanlara yönelik gözaltılarda, İstanbul'un Kadıköy ilçesine bağlı Yeldeğirmeni (Rasimpaşa) Mahallesi'nin muhtarı Sultan Aksu Kütük'ün evi basıldı. 

'YERE YATIRILIYORLAR, TEHDİTLERLE ÖĞRENCİLERDEN BİRİNİN İSMİNİ SORUYORLAR'

Aksu'nun kardeşi ve Bağımsız Maden-İş Örgütlenme Uzmanı Başaran Aksu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, polislerin Sultan Aksu'yu yere yatırarak tehdit ettiğini ve öğrencilerden birini sorduğunu aktardı.

Başaran Aksu, “Bu sabah Yeldeğirmeni Muhtarı kardeşim Sultan Aksu, eşi ve 7 yaşındaki kızının yaşadığı evi polislerce basılıyor. Yere yatırılıyorlar, tehditlerle Boğaziçi Üniversitesi eylemine katılan öğrencilerden birinin ismini soruyorlar. Muhtar olduğuna ikna olunca özür diliyorlar” dedi.

'7 YAŞINDAKİ BİR KIZ ÇOCUĞUNA YAŞATTIKLARI KORKU NASIL TELAFİ EDİLECEK?'

Sultan Aksu'nun kızının yaşadığı korkuya dikkat çeken Başaran Aksu, paylaşımında “Evi basılan muhtar olmazsa her yurttaş için böylesi davranış nedeniyle özür dilemek gerekmez mi? 7 yaşındaki bir kız çocuğuna yaşattıkları korku nasıl telafi edilecek? Yeldeğirmeni öğrencilerin yaşadığı bir mahalle ve muhtarın evi tüm öğrencilere açıktır” ifadelerine yer verdi.

'KIZIMIN YANINA YAKLAŞMAMA İZİN VERMEDİLER'

Akşam saatlerine doğru Yeldeğirmeni Muhtarı Sultan Aksu Kütük de bir açıklama yaptı. Aksu, sosyal medya hesabından "basına ve kamuoyuna.." başlığıyla yaptığı açıklama şöyle: 


(HABER MERKEZİ)