Boğaziçili akademisyenlerin nöbeti 254'üncü günde

Boğaziçi akademisyenlerinin her gün rektörlük binasına sırtlarını dönerek gerçekleştirdikleri eylem 254'üncü gününe girdi.

Fotoğraf: @ali14aktas
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Boğaziçi Üniversitesi'nde 2 Ocak 2021'de Prof. Dr. Melih Bulu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından rektör olarak atanmasıyla başlayan protestolar, Bulu'nun görevden alınmasının ardından da devam ediyor. Boğaziçi'ndeki direniş 37'nci haftasına girdi. Bulu'nun ardından rektör olarak atanan Naci İnci'nin, akademisyenlere karşı uyguladığı politikaları eleştiren Boğaziçili akademisyenler, meslektaşlarına sahip çıktı.

Boğaziçili akademisyenler 254'üncü kez yaptıkları açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Bugün 14 Eylül 2021, Salı. Boğaziçi Üniversitesi’nde direnişin 37. haftası. Bugün direnişin 254. günü. Naci İnci’nin ilgili kurullarının hiçbiri muhatap alınmadan, kurum iradesi hiçe sayılarak şeffaf olmayan bir şekilde rektör olarak atanmasının yirmi beşinci, 30 Temmuz günü gerçekleştirdiğimiz destek oylamasında akademisyenlerin yüzde 95 oranında rektör adaylığına karşı olduğu açıklanan İnci’nin rektör vekili iken Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümü Öğretim Görevlisi Can Candan’ı görevden almasının elli dokuzuncu günü.

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri her iş günü olduğu gibi bugün de #KabulEtmiyoruzVazgeçmiyoruz diyerek arkalarını 169. kez rektörlük binasına döndüler. Nöbet boyunca ellerinde “Kabul Etmiyoruz” “Vazgeçmiyoruz”, "Feyzi Erçin Yalnız Değildir", "Cemre Baytok İşine Geri Dönsün" yazan dövizler ve üzerinde "Can Candan Yalnız Değildir" yazan Can Candan fotoğrafları taşıyan akademisyenler, nöbetlerinin ardından Can Candan’ın işten çıkarıldığı gün başlattıkları oturma eylemine devam ettiler." (HABER MERKEZİ)

Fotoğraf: @ali14aktas

 

Fotoğraf: @ahmetemresaka
Fotoğraf: @ahmetemresaka