Boğaziçili akademisyenlerden 5 isim hakkında suç duyurusu

Boğaziçi akademisyenleri, rektör olarak atandığı görevinden alınan Melih Bulu, yerine vekaleten atanan Naci İnci ve YÖK Başkanı'nın da aralarında olduğu 5 isim hakkında suç duyurusunda bulundu.

Naci İnci, Melih Bulu, Yekta Saraç.
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararıyla görevden alınan rektör Prof. Dr. Melih Bulu, yardımcıları Prof. Dr. Naci İnci, Prof. Dr. Fazıl Önder Sönmez, Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç hakkında, görevlerini kötüye kullandıkları gerekçesiyle 16 Temmuz'da suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusu dilekçesinde, bahsi geçen isimlerin "kamu görevlileri olarak kanunda kendilerine verilen görev ve yetkilerden şahsi emelleri için yararlandıklarını, görevlerinin gereklerine aykırı hareket etmek suretiyle, kişilerin mağduriyetine ve kamunun zararına neden olacak şekilde idari işlemler, eylemler gerçekleştirdiklerini" bildiren Boğaziçi akademisyenleri, atanmış yönetimin eylemlerinin önemli bir kısmının "Üniversite Senatosu ve Üniversite Yönetim Kurulu'nu ele geçirmeye yönelik olduğunu" kaydetti.

Üniversiteye atanan Melih Bulu, 6 ayı geçen protestoların ardından Cumhurbaşkanı kararıyla görevden alınmış, yerine vekaleten yardımcısı Naci İnci atanmıştı. Naci İnci, göreve getirilmesinin hemen ardından akademisyen Can Candan'ı görevden almıştı. (HABER MERKEZİ)