Boğaziçi Üniversitesi'ndeki Onur Yürüyüşü'ne polis saldırdı: 70 öğrenci gözaltında

Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen 9. Boğaziçi Onur Yürüyüşü’ne polis ve özel güvenlik görevlileri saldırdı, 70 öğrenci gözaltına alındı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Boğaziçi Üniversitesi’nin Güney Kampüsü’nde bugün düzenlenen 9. Boğaziçi Onur Yürüyüşü’ne polisin saldırısı sonucu 70 öğrenci gözaltına alındı.

ÜniKur Derneği tarafından yapılan açıklamada, rektörlüğün geçen yıl kapattığı Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Araştırmaları Kulübü (BÜLGBTİA+) tarafından bugün gerçekleştirilecek Onur Yürüyüşü'ne polis saldırısının gerçekleştiği, çok sayıda öğrencinin gözaltına alındığı belirtildi.

Dernekten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"9’uncusu düzenlenen yürüyüşe yönelik saldırı, Boğaziçi’ndeki LGBTİ+’lara yönelik 1,5 buçuk yıldır süren sistematik şiddetin son örneği oldu. Onur Yürüyüşü öncesi üniversite yönetimi, aynı gün düzenlenecek Taşoda Müzik Festivali dışında hiçbir etkinliğe izin verilmeyeceğini duyurmuştu.

ABLUKA ALTINA ALINDI

Dün Güney Kampüs’ün Etiler Kapısına, Taşoda Müzik Festivali gerekçe gösterilerek X-Ray cihazı yerleştirildi. Bugün de sabah saatlerinden itibaren ise Boğaziçililerin artık yabancı olmadığı şekilde kampüsün etrafı polis ve gözaltı araçları ile çevrilmiş, ana kapı dışında Güney Kampüs’ün girişleri kapatıldı. Ayrıca normal şartlar altında her öğrenci kampüse iki misafir getirebiliyorken, bugün girişler bir misafir ile sınırlandırıldı.

17:00’de başlaması planlanan Onur Yürüyüşü için yarım saat önce kalabalık Güney meydanda toplanmaya başladı. Sivil polisler ve özel güvenliklerin kalabalığı abluka altına aldı. Güvenlik amiri yürüyüşe izin verilmeyeceğini duyurdu.

Öğrenciler, kapatılan kulüp odasına doğru yürüyüşe geçti. Basın açıklamasının ardından çevik kuvvetin saldırısı başladı. Polis, katılımcılardan bazıları ters kelepçe ve işkence ile katılımcıları gözaltına aldı. Gözaltılar devam ediyor."

Müdahale anına ilişkin görüntüler, ‘Boğaziçi TV’ ve ‘Boğaziçi Üniversitesi’ isimli sosyal medya hesaplarında yayınlandı. Görüntülerde, çok sayıda öğrencinin gözaltına alındığı görüldü. Öğrenciler, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” sloganı attı.  


X-RAY CİHAZIYLA ARAMALAR DURDURULDU

Boğaziçi Üniversitesi'nde protestoya neden olan X-Ray cihazıyla aramalar durduruldu. Öğrenciler kampüse girmeye başladı. (HABER MERKEZİ)