Boğaziçi Üniversitesi'nde Bimeks işçilerine gözaltı

Tazminatlarını alamadıkları Vedat Akgiray'ın öğretim görevlisi olduğu Boğaziçi Üniversitesi önünde oturma eylemi yapan Bimeks işçileri gözaltına alındı

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Boğaziçi Üniversitesi öğretim görevlisi Vedat Akgiray'dan maaş ve tazminatlarını alamayan Bimeks işçileri üniversite önünde oturma eylemi başlattıktan sonra gözaltına alındı. 
 
Bimeks işçileri, Boğaziçi Üniversitesi’nde akademisyen olan işveren Vedat Akgiray’dan tazminatlarını alamadıkları için üniversitesi önünde açıklama yaptı. Üniversitenin kapısı polislerce kapatılırken, işçiler “Vedat Akgiray ders verme, hakkımızı ver” yazılı pankart açtı. BİMEKS işçileri adına açıklama yapan Emine Soysal, 150O işçi olarak BİMEKS bünyesinde yıllarca çalıştıklarını belirterek, 2016 yılında maaşlarını alamadıklarını söyledi. Bimeks'in patronlarından Vedat Akgiray’ın şirketin hisse değerleri ile oynayarak, borsa vurgunu gerçekleştirdiğini ileri süren Soysal, Akgiray’u hırsızlıkla suçladı.
 
Soysal, “Vedat Akgiray tek bir çizik almadan Boğaziçi Üniversitesi’nde finans profesörlüğüne, iş etiği dersi vermeye devam ediyor. 2018 sonu itibariyle Bimeks Yönetim Kurulu dağıtılarak, 1500 işçinin içerde kalan maaş ve tazminatı üzerine çöküldü. Davaları kazandık, icra takipleri de yapıldı. Hukuk bu hırsızlara işlemiyor, hakkımızı alamıyoruz. Artık yeter” dedi. 

‘HAKLARIMIZDAN VAZGEÇMEYECEĞİZ’ 

Soysal, mücadele ve direniş ile haklarını alabileceklerini dile getirerek, Akgiray’ın görev yaptığı Boğaziçi Üniversitesi'ne direniş çadırı kuracaklarını söyledi. Ardından söz alan diğer işçiler de haklarından vazgeçmeyeceklerini yineledi. 

7 GÖZALTI

Oturma eylemi başlatan işçiler, burada sık sık “Direne direne kazanacağız” ve “Gemileri yaktık geri dönüş yok” sloganları attı. Polis, oturma eylemini sürdüren işçilerden 7'sini darp ederek gözaltına aldı. (MA)