Boğaziçi mezunlarından imza kampanyası: Biz de kabul etmiyoruz

Melih Bulu'nun rektör olarak atanmasına karşı Boğaziçi Üniversitesi Mezunları da harekete geçti. 'Biz de kabul etmiyoruz' denilerek imza kampanyası başlatıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Boğaziçi Üniversitesi mezunları Melih Bulu'nun rektör olarak atanmasına tepki olarak imza kampanyası başlattı. Mezunlar öğrencilerin, çalışanların ve öğretim üyelerinin üniversitenin özerk yapısını koruma mücadelesinin yanında olduklarını belirtti.

Boğaziçi Üniversitesi mezunlarının açıklaması şöyle:

Mezunu olduğumuz Boğaziçi Üniversitesi'nin akademik özerkliğini, bilimsel özgürlüğünü ve demokratik değerlerini açıkça ihlal eden 1 Ocak 2021 tarihli rektör atamasını kabul etmiyoruz. BÜ Senatosu'nun 2012 yılında kabul ettiği aşağıdaki ilkeleri biz de destekliyoruz:

-Üniversitelerin herhangi bir kişi ya da kuruluşun etki veya baskısına maruz kalmaması ve siyaset aracı olarak kullanılmaması, bilimsel ve toplumsal gelişim açısından vazgeçilmezdir.

-Üniversitelerde karar alma yetkisinin demokratik yöntemlerle seçilmiş kurullarda ve akademik yöneticilerde olması özerklik için şarttır. Rektör, dekan, enstitü müdürü, yüksekokul müdürü, bölüm başkanı gibi akademik yöneticiler atamayla değil seçimle belirlenmelidir.

-Üniversitelerin, özerk anayasal kurumlar olarak, akademik programlarını ve araştırma politikalarını öğretim elemanlarınca ve/veya üniversite kurullarınca kararlaştırılarak belirlemesi, bilimsel özgürlüğün ve yaratıcılığın şartlarındandır.

https://bizdekabuletmiyoruz.org/

Atılan imzalar: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1TDHLoJsj9CvLATxxrVkxzyBt1jsALTkn8jwkGYpNpew/edit#gid=1601673731

İmza vermek için: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdRITu1tiIJpYOW8tfc5QUSuGxWyyZav5P_QqhI1t6xZcAjnQ/viewform