Boğaziçi Film Festivali'nde istifalar: Açıklama çalışanlara haber verilmeden yapıldı

Boğaziçi Film Festivali’nin koordinatörü Berfin Demirat, artistik direktörü Emrah Kılıç ve ulusal film programcısı Ebubekir Elkatmış görevlerinden istifa ettiklerini açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Boğaziçi Film Festivali koordinatörü Berfin Demirat, artistik direktörü Emrah Kılıç ve ulusal film programcısı Ebubekir Elkatmış festival komitesinin yönetmen Özcan Alper’in En İyi Yönetmen Ödülü'nü TTB Başkanı Fincancı'ya ithaf etmesini ve ödül gecesindeki konuşmasını ‘kınayan’ açıklamalarının ardından festivalle ilişiğini kestiğini duyurdu.

Festival koordinatörü Berfin Demirat, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

"2021 senesinde proje bazlı koordinatör olarak çalışmaya başladığım ve Eylül ayı itibariyle tam zamanlı koordinatör olarak çalıştığım Boğaziçi Film Festivali’yle ilişiğimi kestiğimi bildirmek isterim.

Sanatın, sanatçının ve ifade özgürlüğünün her zaman arkasında olan bir insan olarak festival tarafından yapılan açıklamanın herhangi bir yerinde kendimi konumlandırmam mümkün değil. Yıllardır severek yaptığım mesleğimin bu şekilde lekelenmesi beni derinden üzdü. Bu şartlar altında işimi sağlıklı ve huzurlu bir şekilde yürütmenin imkanı kalmamıştır.

Festival tarafından çalışanlarına haber verilmeden yapılan bu açıklamadan dolayı zarar görmüş herkesten kendi adıma özür diliyorum. Festivalciliğin özgür ve demokratik bir biçimde yapılabileceği yarınların geleceğine dair inancımı korumaya çalışıyorum."

Festivalin artistik direktörü Emrah Kılıç da, "Yıllarca emek verdiğim, gelişmesi için ekip arkadaşlarımla çok çalıştığımız Boğaziçi Film Festivali’ndeki görevimden kendi isteğimle ayrılıyorum. Festivalde yaşanan son olayların sorumluluğunu üstleniyor ve bu olayların ortaya çıkardığı atmosferde görevimi daha fazla sürdüremeyeceğimi düşünüyorum. Bana bu yolculukta destek olan herkese çok teşekkür ediyorum" yazdı.

 Festivalin ulusal film programcısı Ebubekir Elkatmış ise şu paylaşımı yaptı:

"Boğaziçi Film Festivali'ndeki tüm görev ve sorumluluklarımdan istifa ettiğimi yan yana olduğum sinemacı dostlarıma haber vermek isterim.

2013 yılında başladığım ve on yıllık kariyerimi üzerine inşa ettiğim, gelişmesi ve büyümesi için elimden gelen çabayı gösterdiğim festivalin, geçtiğimiz gün fikrim sorulmadan yayınladığı paylaşım metni benim görüşlerimi yansıtmamaktadır.

Beraber çok güzel işlere imza attığımıza inandığım, sektörün her bileşeni ile ayrı ayrı iletişim kurup her yıl daha da fazlası için tutkuyla çalıştığım festivalin, paylaşılan herhangi bir düşünceyi destekleyip desteklemediğini beyan etmesini kabul etmediğimi, bu tutumu ifade özgürlüğüne karşı endişe verici bulduğumu söylemek istiyorum.

Açıklamanın ardından sağlıklı bir program ve yarışma organizasyonunu yürütemeyeceğimi düşünüyor, yaşanan tüm bu olayların neticesinde Boğaziçi Film Festivali'ndeki görev ve sorumluluklarımdan ayrılıyorum."

Ne olmuştu?

Yönetmen Özcan Alper, bu yıl 10. kez düzenlenen Boğaziçi Film Festivali'nde "Karanlık Gece" filmi ile Ulusal Uzun Metraj Film kategorisinde En İyi Yönetmen Ödülü'nü kazandı. Yönetmen Alper, ödülünü TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı'ya ithaf etti.

Oyuncu Burak Haktanır, Alper'in konuşması sırasında yerinden kalkarak "O kadın TSK'ya iftira attı" dedi. Boğaziçi Film Festivali yönetimi de 28 Ekim'de düzenlenen törendeki konuşması ve ödülünü tutuklanan Türk Tabipler Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı'ya ithaf etmesi nedeniyle Alper'i kınadığını açıkladı. 

Komite'nin açıklamasının ardından Kadıköy Sineması, "festivale önümüzdeki yıllarda ev sahipliği yapmayacağını" duyurdu. Ardından Sinema Yazarları Derneği (SİYAD), sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, "Boğaziçi Film Festivali'ne önümüzdeki yıllarda SİYAD jürisi görevlendirmeyeceğimizi kamuoyuna duyururuz” dedi. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)