Boğaziçi eylemlerinde hak savunucularının yargılandığı dava ertelendi

İzmir'de Boğaziçi eylemlerinde gözaltına alınan 6 hak savunucusunun 'görevi yaptırmamak için direnme 'kendiliğinden dağılmama', 'kamu görevlisine hakaret' iddiasıyla yargılandığı dava ertelendi.

Google Haberlere Abone ol

İZMİR - İzmir Alsancak'ta 3 Şubat 2021 günü Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin direnişine destek olmak amacıyla bir çok kurumun katılımıyla basın açıklaması düzenlenmiş, polis müdahalesi sonucu aralarında avukat ve insan hakları savunucularının da bulunduğu 51 kişi darp edilerek gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan 6 kişi hakkında 'görevi yaptırmamak için direnme', 'kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama' ve 'kamu görevlisine yönelik olarak hakaret' iddiasıyla açılan davanın ikinci duruşması bugün İzmir Adliyesi 49’uncu Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

POLİSİN AYAĞI KALDIRIM İLE YOL ARASINA SIKIŞARAK KIRILMIŞ

Duruşmaya sanık avukatları ile müşteki polisler katıldı. Davanın bir önceki duruşmasında, gözaltı aracında güvenlik kamera kaydı olup olmadığı hususunun sorulması amacıyla İzmir İl Emniyet Müdürlüğü'ne müzekkere yazılmıştı. Müzekkereye verilen cevapta görevlendirilen araçların içerisine dair görüntü bulunmadığı belirtildi. Duruşmada ifade veren müşteki polis, olay günü Asayiş Şube Müdürlüğünde görevli olduğunu belirterek, şunları söyledi;

“Müdahale esnasında, görsem de hatırlayamayacağım göstericilerden bir tanesi, telefonun kamerasını yüzüme doğru tuttu ve tahrik etti. Maske takma zorunluluğu vardı. Kimliğini istedim, kimliğini vermeyip kaçtı. Ben, şahsı kovaladım, yakaladığım esnada bir arbede oldu. Kaldırım ve yol arasında ayağım sıkıştı, bu şekilde ayağımda kırık oluştu. Beni bu şekilde yaralayan kişiyi görsem de tanıyamam, teşhis edemem. Sanıklardan herhangi biri olup olmadığını bilemiyorum. Şikayetçiyim, davaya katılmak istemiyorum”

4 KASIM'A ERTELENDİ

Yargılanan hak savunucularının avukatları ise celse arasında sosyal medyadan temin ettikleri görüntüleri dosyaya sunacaklarını belirtti. Müşteki polislerden birinin ifadesinin Foça Asliye Ceza Mahkemesi'nde talimatla alındığını belirten avukatlar, talimat duruşmasına sanık müdafilerine herhangi bir davetiye çıkartılmadığını, bu durumun da yüz yüzelik ilkesine aykırı olduğunu dile getirdi. Avukatlar, ifadesi talimatla alınan müşteki polisin yeniden dinlenilmesini talep etti.

Ara kararını açıklayan mahkeme, müşteki olduğu iddia edilen ve talimatla ifadesi alınan polisin yeniden dinlenilmesi yönündeki talebi reddetti. Mahkeme bazı müştekilerin yeniden duruşmada hazır edilmeleri için davayı 4 Kasım tarihine erteledi. (HABER MERKEZİ)