Boğaziçi eylemleri nedeniyle tutuklanan 3 öğrenci, 'ev hapsi' kararıyla tahliye edildi

Kadıköy'deki Boğaziçi Üniversitesi eylemine katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınıp tutuklanan öğrencilerden Akın Karakuş, Necmettin Erdem, Hasan Koral Hacıbeyoğlu, haklarında 'ev hapsi' kararı verilerek tahliye edildi. Hakkında tahliye kararı çıkan Ömer Şengel ise "Başka suçlamalar" gerekçesiyle cezaevinden tahliye edilmedi. Boğaziçi eylemleri nedeniyle tuutuklu bulunan 3 öğrenci kaldı.

Fotoğraf: @boundayanisma
Google Haberlere Abone ol

DUVAR- Boğaziçi Üniversitesi'ne Melih Bulu'nun atanmasına karşı İstanbul Kadıköy'de düzenlenen eyleme katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınarak tutuklanan üniversite öğrencileri Akın Karakuş, Necmettin Erdem, Hasan Koral Hacıbeyoğlu ve Ömer Şengel'in tahliyesine karar verildi. İddianameyi kabul eden mahkemenin haklarında ev hapsi kararı verdiği Akın Karakuş, Necmettin Erdem ve Hasan Koral Hacıbeyoğlu serbest bırakıldı. Ömer Şengel hakkında başka suçlama olduğu gerekçesiyle tahliye edilmezken, iki öğrenci hakkındaki ev hapsi kararı ise kaldırıldı. Bu tahliyelerle birlikte Boğaziçi direnişi eylemlerine katıldıkları için tutuklu bulunan 3 öğrenci kaldı. 

Haberi, Boğaziçi Üniversitesi direnişine katılan öğrencilerin sosyal medyada kurduğu Boğaziçi TV ve Boğaziçi Dayanışması hesapları duyurdu.  

Twitter'daki Boğaziçi Dayanışması hesabından Haklarında ev hapsi kararı alınan Akın Karakuş, Necmettin Erdem, Hasan Koral Hacıbeyoğlu'nin tahliye sonrası fotoğraflarını yayınlayan öğrenciler "Necmettin, Akın ve Koral'ı aldık! Anıl, Şilan ve Ömer'i de alacak, hep birlikte direnmeye devam edeceğiz!" açıklaması yaptı.

Twitter'daki Avukat Dayanışması hesabı da "Kadıköy’deki Boğaziçi eyleminden tutuklanan öğrenciler Ömer, Koral,Necmettin ve Akın için bugün iddianamenin kabulü ile birlikte tahliye kararı verildi. Ömer başka bir dosyadan tutuklu yargılandığı için tahliye edilmeyecek.Diğer öğrenciler tahliye edilecekler #BoğaziciDireniyor. Kadıköy eyleminden dolayı yargılanan öğrencilerin duruşması 20 Ekim 2021’de İstanbul Anadolu 60. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek" duuyuruusu yaptı. (HABER MERKEZİ)