Boğaziçi Dayanışma: Bazı arkadaşlar TÜRGEV aracılığıyla Saray'da toplantıya davet edildi

Cumhurbaşkanlığı'nın Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinden oluşan bir grupla görüşmek istediği iddia edildi. Boğaziçi Dayanışma'dan "TÜRGEV kendini ne sanıyor?" başlığıyla yapılan açıklamada talebin reddedildiği belirtildi. TÜRGEV yetkilileri ise iddianın doğru olmadığını söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Melih Bulu'nun Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne atanmasıyla başlayan protestolar sonrası Cumhurbaşkanlığı'nın bir grup Boğaziçi Üniversitesi öğrencisiyle görüşme talep ettiği öne sürüldü. Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan'ın Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı aracılığıyla Boğaziçi Üniversitesi'nden birkaç öğrenciye ulaşılarak toplantı talebinde bulunduğu belirtilirken, Boğaziçi Dayanışma adına yapılan açıklamada TÜRGEV aracılığıyla yapılan bu girişime tepki gösterildi.

 

TÜRGEV'in ulaştığı öğrencilerin, üniversitenin 15 bin kişilik Facebook öğrenci grubunda söz konusu talebi dile getirerek Cumhurbaşkanlığı ile görüşme yapacak 10 öğrencinin belirlendiğini dile getirdiği öğrenildi.

'ÖĞRENCİLER BIRAKILSIN, BULU İSTİFA ETSİN, SEÇİM YAPILSIN'

Bunun üzerine Boğaziçi Dayanışma'dan "TÜRGEV kendini ne sanıyor?" başlığıyla açıklama yapıldı ve talebin reddedildiği belirtildi. "TÜRGEV'in bazı arkadaşlarımızı arayarak, Saray'da yapılacak bir toplantıya davet ettiğini öğrendik. TÜRGEV bizimle iletişim kurabilecek bir meci değildir. Neye göre seçildiğini bilmediğimiz 30 kişi Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerini temsil edemez. TÜRGEV'in bu davetini Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri adına reddediyoruz" denilerek şu talepler yinelendi:

1-Gözaltına alınan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılsın.

2-Kayyım olarak atanan Melih Bulu ve tüm rektörler acilen istifa etsin.

3-Tüm üniversitelerde rektörlük için üniversite bileşenlerinin rızası gözetilerek demokratik seçimler düzenlensin.

TÜRGEV YETKİLİLERİ 'DOĞRU DEĞİL' DEDİ

Birgün gazetesine konuşan TÜRGEV yetkilileri ise bu yöndeki söylentilerin doğru olmadığını söyledi.

AÇIKLAMA SONRASI YENİ MESAJ: SARAY'A KİMSE GİTMİYOR

Boğaziçi Dayanışma'nın açıklamasının ardından aynı öğrenci grubunda, bir öğrenci, şu mesajı paylaştı:

"TÜRGEV'den iletişime geçen insanlar davetin kendileri ile ilgili olmadığını ve yalnızca öğrencilerin sorunlarının dinleneceği 'sıradan' bir buluşma planlandığını söyleyerek iptal ettiklerini duyurdu. Saray'a kimse gitmiyor." (HABER MERKEZİ)