Boğaziçi akademisyenlerinden ortak açıklama: Görevimizi yapmamız engelleniyor

Boğaziçi Üniversitesi'nde 29 bölümdeki akademisyenler ortak bir açıklama yayınlayarak üniversitedeki görevlerinin Rektör Naci İnci tarafından engellendiğini belirttiler.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Boğaziçi Üniversitesi'ndeki tüm akademik birimlerdeki (29 bölüm ve üç enstitü) öğretim üyeleri ortak bir açıklama yaparak üniversite bünyesindeki akademisyenlerin görev yapmasının Rektör Naci İnci yönetimi tarafından engellendiğini ifade etti.

Yapılan açıklamada “Gençlerimizin iyi eğitim haklarının göz göre göre gasp edilmesine seyirci kalmayacağımızı, tüm hukuksuzluklara itiraz edip gereken tepkiyi göstermeye kararlılıkla devam edeceğimizi ifade etmek isteriz” denildi.

'KAMPÜSE GİRMEMİZ DAHİ ENGELLENİYOR'

İki yıla yaklaşan bir süredir üniversitede ciddi bir yönetim krizi yaşandığı belirtilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Yönetim, var olan mevzuatı da çarpıtarak, öğretim üyelerine soruşturmalar açmakta, bazı öğretim üyelerimizin sözleşmelerini gerçeklerden uzak haberlere dayandırarak yenilememekte, bazılarının yükseltmelerini keyfi sebeplerle bekletmekte, bazılarının ders vermesini, hatta kampüse girmesini hukuksuzca engellemektedir.”

'LİYAKATSİZ ATAMALAR DEVAM EDİYOR'

Bu tür uygulamaların, üniversitenin iyi bir kamu üniversitesi olma özelliğini ve eğitim ve araştırma kalitesini ciddi şekilde tehlikeye attığını belirten öğretim üyeleri “Bu konuda yaptığımız tüm uyarılar göz ardı edilmiştir” dedi.

Yapılan ortak açıklamada “Liyakatsiz, şeffaf olmayan atamalar devam ederken, bu süreçleri eleştiren ve dava açan bölüm başkanları, mesnetsiz gerekçelerle görevden alınmakta ve bölümler tarafından seçilen bölüm başkanlarının atamaları yapılmamaktadır” ifadelerine yer verildi.

'GENÇLERE VE AİLELERİNE KARŞI SORUMLULUĞUMUZ'

Bu tür uygulamaların üniversitenin kurumsal bütünlüğüne telafi edilmesi zor hasarlar verdiği ve ciddi kamu zararı oluşturduğu belirtilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Bu hasarların ve kamu zararının önüne geçmek gerek öğrencilerimiz gerekse onlara iyi bir gelecek sağlamak uğruna fedakarlıkla çalışan ailelerine karşı sorumluluğumuzdur.”

Açıklama “Gençlerimizin iyi eğitim haklarının göz göre göre gasp edilmesine seyirci kalmayacağımızı, tüm hukuksuzluklara itiraz edip gereken tepkiyi göstermeye kararlılıkla devam edeceğimizi ifade etmek isteriz” denilerek sona erdi.

Ortak olarak yapılan açıklamaya destek veren Boğaziçi Üniversitesi birimleri şu şekilde:

1.Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi
2.Eğitim Bilimleri
3.Temel Eğitim
4.Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi
5.Yabancı Diller Eğitimi
6.Batı Dilleri ve Edebiyatları
7.Çeviribilimi
8.Dilbilim
9.Felsefe
10.Fizik
11.Kimya
12.Matematik
13.Moleküler Biyoloji ve Genetik
14.Psikoloji
15.Sosyoloji
16.Tarih
17.Türk Dili ve Edebiyatı
18.Ekonomi
19.Siyaset Bilimi ve Uluslararası ilişkiler
20.İşletme
21.Uluslararası Ticaret
22.Turizm İşletmeciliği
23. Yönetim Bilişim Sistemleri
24. Bilgisayar Mühendisliği
25. Elektrik-Elektronik Mühendisliği
26. Endüstri Mühendisliği
27.İnşaat Mühendisliği
28 Kimya Mühendisliği
29. Makine Mühendisliği

Enstitüler:

1) ATA enstitüsü akademisyenleri
2) Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsü
3) Çevre Bilimleri Enstitüsü

AÇIKLAMANIN TAMAMI

"İki yıla yaklaşan bir süredir üniversitemizde ciddi bir yönetim krizi yaşanmaktadır. Yönetim, var olan mevzuatı da çarpıtarak, öğretim üyelerine soruşturmalar açmakta, bazı öğretim üyelerimizin sözleşmelerini gerçeklerden uzak haberlere dayandırarak yenilememekte, bazılarının yükseltmelerini keyfi sebeplerle bekletmekte, bazılarının ders vermesini, hatta kampüse girmesini hukuksuzca engellemektedir.

Bu tür uygulamaların, üniversitemizin 50 yılı aşkın sürdürdüğü ve yılların birikimine dayalı iyi bir kamu üniversitesi olma özelliğini ve eğitim ve araştırma kalitesini ciddi şekilde tehlikeye attığı konusunda yaptığımız tüm uyarılar göz ardı edilmiştir. Liyakatsiz, şeffaf olmayan atamalar devam ederken, bu süreçleri eleştiren ve dava açan bölüm başkanları, mesnetsiz gerekçelerle görevden alınmakta ve bölümler tarafından seçilen bölüm başkanlarının atamaları yapılmamaktadır.

Bu tür uygulamalar, üniversitemizin kurumsal bütünlüğüne telafi edilmesi zor hasarlar vermekte ve ciddi kamu zararı oluşturmaktadır. Bu hasarların ve kamu zararının önüne geçmek, gerek öğrencilerimiz gerekse onlara iyi bir gelecek sağlamak uğruna fedakarlıkla çalışan ailelerine karşı sorumluluğumuzdur. Gençlerimizin iyi eğitim haklarının göz göre göre gasp edilmesine seyirci kalmayacağımızı, tüm hukuksuzluklara itiraz edip gereken tepkiyi göstermeye kararlılıkla devam edeceğimizi ifade etmek isteriz.

Aşağıda isimleri yazılı birimler olarak kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Neler yaşandı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2 Ocak 2021’de rektörlük pozisyonuna üniversite dışından Prof. Dr. Melih Bulu’yu atamasıyla başlayan ve ardından 21 Ağustos 2021 tarihinde Prof. Dr. Naci İnci’yi atamasıyla devam eden süreç yaklaşık iki yıldır devam ediyor.

Bu atama kararını takiben gerçekleşen hukuksuz atamaları eleştiren akademisyenler, kısa sürede usulsüz oylama ile çoğunluğu sağlayan yönetim tarafından hedef gösterilmeye başladı.

Bu süreçte onlarca akademisyene disiplin soruşturması açılırken, birçok kişi de görevden uzaklaştırma kararları, sözleşmelerinin yenilenmemesi ve derslerinin onaylanmaması yöntemleriyle üniversiteden uzaklaştırıldı.

Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü Film Çalışmaları Programı öğretim görevlisi ve belgesel sinemacı Can Candan 16 Temmuz 2021’de görevden alındı.

Karara karşı açılan davada mahkeme, oy çokluğuyla yürütmenin tedbiren durdurulmasına karar verdi ve Candan’ın görevine iade edilmesine hükmetti. Ancak Candan, bu kez de 8 Ağustos 2022 tarihinde ikinci kez görev süresinin uzatılmamasıyla görevinden uzaklaştırıldı.

Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü'nde ders veren Özcan Vardar, Feyzi Erçin ve Seda Binbaşgil'in verdiği dersler de yönetimin talebiyle kapatıldı.

Matematik bölümü öğretim üyesi Dr. Mohan Ravichandran’ın çalışma izni Ekim 2021’de Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü'nün talebi üzerine YÖK tarafından iptal edildi.

Ekonomi Bölümü Başkanı Prof. Ünal Zenginobuz, 22 Ağustos ve 22 Kasım 2022 tarihlerinde verilen kararlarla altı ay süreyle görevden uzaklaştırıldı.

Daha sonra hakkında disiplin soruşturması açılan Zenginobuz hakkında görevden alınma kararı açıklandı. Kararla ilgili olarak yürütmeyi durdurma ve iptal davası açıldı.

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki veri skandalını ortaya çıkaran Bilgi Teknolojileri Kurulu üyesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Yavuz Akpınar, Prof. Dr. Emre Otay, Prof. Dr. İbrahim Semiz ve Prof. Dr. Tuna Tuğcu 16 Haziran 2022’de görevlerinden üç ay süreyle uzaklaştırıldı. Tuğcu hakkında verilen uzaklaştırma kararı 15 Eylül tarihinde üç ay daha uzatıldı.

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Tolga Sütlü ise yönetim tarafından sözleşmesi yenilenmeyerek görevinden uzaklaştırıldı. Sütlü, yönetimin kendisini asılsız gerekçelerle ve hukuksuz bir şekilde işten çıkardığı gerekçesiyle 9 Kasım 2022 tarihinde rektörlüğe dava açtı." (HABER MERKEZİ)