Bodrum’da Kürt işçilere ırkçı saldırı: Saldırganlar serbest bırakıldı

Bodrum’da 3 işçi Kürtçe konuştukları için saldırıya uğradı, saldırganlar serbest bırakıldı. Diyarbakır Barosu saldırıyı kınadı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Diyarbakır Barosu, Bodrum'da Kürt işçilerin Kürtçe konuştukları için saldırıya uğradığını açıklayarak, faillerin cezalandırılmasını istedi. 

Diyarbakır Barosu, dün Muğla’nın Bodrum ilçesinde Kürtçe konuşan 3 Kürt işçinin bir grubun ırkçı saldırısına maruz kalmasıyla ilgili yazılı açıklama yayımladı. Baro açıklamasında, “Kamuoyuna yansıyan haber içerikleri ve mağdur anlatımları doğrultusunda; Muğla ili Bodrum ilçesinde inşaat işçisi olarak çalışan 3 kişiye Kürt kimlikleri ve Kürtçe dilinin kullandıkları gerekçesiyle fiziki ve sözlü saldırıda bulunulduğunu öğrenmiş bulunmaktayız. Soruşturma kapsamında, failler yakalanmış ve ifadeleri alınmak suretiyle serbest bırakılmalarına karar verildiği öğrenilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada şunları kaydedildi: “Kürt kimliği ve Kürtçe dilinin kullanımı nedeniyle sıklıkla, nefret söylemine ve saldırılara maruz kalındığı görülmektedir. Şiddet ve kutuplaştırıcı dilin kullanılması, nefret içerir ırkçı saldırıların oluşumuna etki etmektedir. Kürt kimliği ve Kürtçe diline ilişkin her türlü ırkçı ve ayrımcı saldırılara zemin hazırlayan, toplumsal barışı zedeleyen ve çatışmayı körükleyen uygulamaları ve politikaları reddediyoruz. Yargı mercilerince, etkin ve ivedi bir şekilde soruşturmanın yürütülerek faillerin cezalandırılmasını talep ediyoruz. Konuya dair Muğla Baromuz ile iletişime geçilmiş olup hukuki süreç birlikte takip edilecektir” dedi.

Açıklamada, saldırganların daha sonra serbest bırakıldığına yer verildi. (HABER MERKEZİ)