BMGK'ye 5 yeni geçici üye seçildi

BM Genel Kurulu'nda yapılan oylama ile Cezayir, Guyana, Güney Kore, Sierra Leone ve Slovenya BMGK geçici üyesi oldu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) 2024-2025 döneminde geçici üye olarak Cezayir, Guyana, Güney Kore, Sierra Leone ve Slovenya seçildi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, BMGK geçici üyeleri, 193 üyeli BM Genel Kurulu'nda düzenlenen seçimle göreve atandı.

Cezayir 184, Guyana 191, Güney Kore 180, Sierra Leone 188 ve Slovenya 153 oy ile oyların üçte ikisini alma kriterini yerine getirerek Arnavutluk, Brezilya, Gabon, Gana ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin yerine seçildi. Slovenya'yla Doğu Avrupa Grubu'ndan aday olan Belarus oyların 38 oy alabildi.

Yeni üyeler 1 Ocak 2024-31 Aralık 2025 tarihi arasında geçici BMGK üyeleri olarak görev alacak.

10 GEÇİCİ ÜYEDEN 5'İ HER YIL YENİLENİYOR

Çin, Fransa, Rusya, İngiltere ve ABD'nin daimi üye olduğu BMGK'de 2 yıllığına seçilmiş 10 geçici üye görev alıyor. Geçici üyelerden 5'i her yıl yenileniyor.

Coğrafi dağılıma göre yapılan seçimlerde Afrika Grubu'na 2, Asya-Pasifik Grubu'na 1, Latin Amerika ve Karayipler Grubu'na 1 ve Doğu Avrupa Grubu'na 1 sandalye veriliyor.

Bu yıl Doğu Avrupa Grubu dışında tüm gruplarda adaylar rakipsiz olarak sunuldu. Doğu Avrupa Grubu'ndan Belarus'un adaylığını duyurmasının ardından Slovenya da aday oldu.

BMGK'de geçici üye olabilmek için adayların oyların üçte ikisini alması gerekiyor. Bu da 193 üyeli Genel Kurul'dan 129 oya karşılık geliyor. (HABER MERKEZİ)