BM'den Suriye için 397 milyon dolarlık yardım çağrısı

Birleşmiş Milletler, Suriye için 397 milyon dolarlık bir insani yardım çağrısında bulundu. Guterres, milyonlarca insanın 'evsiz ve dondurucu soğuklarda hayatta kalma mücadelesi verdiğini' söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Birlemiş Milletler (BM), Maraş merkezli depremler nedeniyle 5 bin 800'ü aşkın insanın hayatını kaybettiği Suriye için 397 milyon dolarlık bir insani yardım çağrısı yaptı. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, bu çağrının yaklaşık beş milyon insanın ihtiyaç duyduğu yardımın güvence altına alınmasını sağlayacağını belirtti. Guterres, New York'taki BM Genel Merkezi’nde Güvenlik Konseyi'nin çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, yardımın 'her taraftan ulaşması gerektiğini' ve fonun ilk üç aylık dönemi kapsayacağını söyledi.

BM Genel Sekreteri, şu ifadeleri kullandı: "Suriye için çağrı tüm BM sistemini ve insani yardım ortaklarını bir araya getiriyor. Yaklaşık 5 milyon Suriyeli için barınma, sağlık hizmetleri, gıda ve koruma dâhil olmak üzere umutsuzca ihtiyaç duyulan, hayat kurtarıcı yardımların güvence altına alınmasını sağlayacak."

"Hepimiz biliyoruz ki hayat kurtaran yardımlar ihtiyaç duyulan hızda ve ölçekte ulaşmıyor" diyen BM Genel Sekreteri milyonlarca insanın 'evsiz ve dondurucu soğuklarda hayatta kalma mücadelesi verdiğini' söyledi. Guterres, benzer bir çağrının Türkiye için de sonuçlandırılmakta olduğunu dile getirdi. 

UNICEF: EN AZ 7 MİLYON ÇOCUK ETKİLENDİ

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Maraş merkezli depremden Türkiye ve Suriye’de 7 milyondan fazla çocuğun etkilendiği uyarısında bulunmuştu. UNICEF, binlerce çocuğun depremde ölmüş olabileceğini bildirdi. Merkezi Cenevre’de bulunan UNICEF’in Sözcüsü James Elder, basın toplantısında yaptığı açıklamada, Türkiye’de 4,5 milyon, Suriye’de ise 2,5 milyon çocuğun depremden etkilendiğini tahmin ettiklerini bildirdi. (DIŞ HABERLER)