BM'den 'savaş sonlandırılsın' çağrısı: Küresel bir kriz yarattı

Ukrayna savaşının bir an önce bitirilmesi çağrısı yapan BM Genel Sekreteri Guterres, "İnsan hakları ihlalleri ve gıda, enerji ve finans alanlarını kapsayan üç boyutlu küresel bir kriz yarattı" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Ukrayna savaşının bir an önce bitirilmesi çağrısı yaptı. Çatışmaların sonlandırılmasının müzakereler ve diyalogdan geçtiğini belirten Guterres, BM’in bu türden çabaları destekleyeceğini söyledi. Guterres, cuma günü yaptığı açıklamada "Tarafların savaşı bitirmek için göstereceği samimi çabalar Ukrayna için, Rusya için ve dünya için daha iyi olacaktır" dedi.

'EN ÇOK SAVUNMAZSIZ İNSANLAR, ÜLKELER, EKONOMİLER ETKİLENDİ'

Guterres, savaş alanında ihtiyacı olan herkesin insani yardım götürenlere erişiminin engelsiz bir şekilde sağlanması için de çağrıda bulundu. Savaş bölgelerinde mahsur kalmış sivillerin bir an önce tahliye olmaları gerektiğini ve insan haklarının uluslararası standartlarda korunması gerektiğini söyledi. Guterres savaşın yarattığı yıkıma ilişkin, "Savaş, halihazırda binlerce hayata mal oldu, tarifsiz yıkımlara neden oldu ve milyonlarca insan yerinden edildi. İnsan hakları ihlalleri ve gıda, enerji ve finans alanlarını kapsayan üç boyutlu küresel bir kriz yarattı. En çok da savunmasız insanları, ülkeleri ve ekonomileri etkiledi" ifadelerini kullandı.

BM'nin tahminlerine göre, savaşın başlamasından bu yana yaklaşık yedi milyon Ukraynalı ülkesini terk ederek Avrupa ülkelerine sığındı. (DW Türkçe)