BM'den LGBTİ+ hakları savunucularına idam cezası veren İran'a tepki

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Throsell, Zahra Sedighi Hamedani ve Elham Chubdar'ın idam cezasına çarptırılmasından 'endişe duyduklarını' bildirdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Birleşmiş Milletler (BM) İran'da LGBTİ+'ların hakları için mücadele eden iki kadının idam cezasına çarptırılmasından "derin endişe" duyduğunu bildirdi. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Liz Throsell, cuma günü yaptığı açıklamada, "İki LGBT aktivisti hakkında idam cezası verilmiş olması nedeniyle derin endişe duyuyoruz" dedi. Throssell, "adil dava ve mahkeme garantisinden yoksun olduğu bildirilen yargılamanın ardından belirsiz ve geniş bir tanımla yeryüzünde fesat çıkartmak suçlamasıyla" bu cezanın verilmesini eleştirdi. 

31 yaşındaki Zahra Sedighi Hamedani ve 24 yaşındaki Elham Chubdar, Urmiye kentindeki İslami Devrim Mahkemesi tarafından idam cezasına çarptırılmıştı. "Yeryüzünde fesat çıkartmak", İran İslam Cumhuriyeti hukuk sisteminde, şeriat düzenini "ihlal eden" ağır bir suç olarak değerlendiriliyor.

Aralarında Uluslararası Af örgütünün de bulunduğu insan hakları kuruluşları, iki kadın hakkında idam cezası verilmesine tepki göstererek, İran yönetiminden aktivistlerin serbest bırakılmasını talep etmişti. 

LGBTİ+ hakları için mücadele eden Zahra Sedighi Hamedani İran'ın tanınmış hak savunucuları arasında yer alıyor. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) yaşadıktan sonra İran'a geri dönen Hamedani, geçen yıl ekim ayında Türkiye'ye kaçmaya çalışırken sınırda İran güvenlik görevlileri tarafından yakalanmıştı. 

"Sareh" adıyla da bilinen Hamedani, Irak'ı terk etmeden önce LGBTİ+ hakları için mücadele amacıyla sivil toplum kuruluşu 6Rang'a videolu bir mesaj göndermişti. Hamedani, "Biz, LGBTİ toplumu olarak acı çekiyoruz. Ölümle veya özgürlükle, kendimize daima sadık kalacağız" demişti. (DW Türkçe)