BM'de Rusya'nın Ukrayna'daki 4 bölgeyi ilhakını kınayan karar kabul edildi

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 5 ülkenin ret oyuna karşılık 143 ülkenin evet oyuyla, Rusya'nın Ukrayna'ya ait 4 bölgeyi ilhakını kınayan kararı kabul etti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, Rusya'nın Ukrayna bölgelerini ilhakını kınayan kararı 143 ülkenin oyuyla kabul etti.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Genel Kurul'da yapılan oylama, Rusya'nın Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk, Lugansk, Zaporijya ve Herson'u ilhak etmek için düzenlediği "yasa dışı" referandumları görüşmek üzere 10 Ekim'de acil bir oturum düzenlemesinin ardından geldi.

Oylamada, 143 ülke Rusya'nın hamlesinin kınanması yönünde lehte oy kullanırken, aralarında Rusya, Venezuela, Kuzey Kore, Belarus ve Suriye'nin bulunduğu 5 ülke karara karşı oy kullandı.

Çin ve Hindistan'ın aralarında olduğu 35 ülke ise çekimser kaldı.

Bütün devletlere ve uluslararası kuruluşlara, Rusya'nın Ukrayna'nın doğusundaki 4 bölgede herhangi bir girişimini tanımama çağrısında bulunan BM Genel Kurulu kararı, Moskova'nın ilhak kararlarını derhal ve koşulsuz biçimde geri almasını talep ediyor. (HABER MERKEZİ)