BM'de oy hakkını kaybeden İran: Ödemeyi ABD yaptırımları nedeniyle yapamadık

Gerekli ödemeyi yapmadığı BM'deki oy hakkını kaybeden İran, ABD'nin bankacılık yaptırımları nedeniyle borcu ödeyemediklerini açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Birleşmiş Milletler'e (BM) ödemek zorunda olduğu finansal katkı borcunu geciktirdiği için Genel Kurul'da oy hakkını kaybeden İran, borçlarının ABD'nin tek taraflı yaptırımları nedeniyle ödenemediğini duyurdu.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, ülkesinin BM'deki oy kullanma hakkının askıya alınmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

İran'ın BM'nin kurucu ve aktif bir üyesi olarak BM ve diğer uluslararası örgüt ve kuruluşlara üyelik aidatlarını tam ve zamanında ödemeyi taahhüt ettiğini hatırlatan Hatibzade, “Maalesef üst üste iki yıldır ABD'nin acımasız ve yasa dışı yaptırımları nedeniyle ülkemizin ödemelerinde sıkıntılar yaşanıyor” dedi.

Ülkesinin BM'ye borçlarını daha hızlı ödeyebilmek için güvenli bir kanal oluşturmaya çalıştığını ifade eden Hatibzade, BM Genel Sekreterliğinin de tek taraflı yaptırımlara maruz kalan ülkelerin özel durumunu dikkate alması gerektiğini belirtti.

İran, önceki ABD Başkanı Donald Trump döneminde getirilen tek taraflı bankacılık yaptırımları ve dolar bazlı işlemler yapmasının engellenmesi nedeniyle BM'ye ödemesi gereken finansal katkı borcunu transfer edemediği için Genel Kurul'daki oy kullanma hakkını Ocak 2021'de de kaybetmişti.

Tahran yönetimi, Haziran 2021'den ABD'nin yaptırımları nedeniyle Güney Kore'de dondurulmuş olan mal varlığını kullanarak ödemeyi yapmış ve oy hakkını geri kazanmıştı. (AA)