BM: Ukrayna ve Türkiye'yle 16 geminin hareketi için anlaştık

BM, Rusya'nın askıya aldığını duyurduğu tahıl anlaşması kapsamında denetimin yeniden başlatıldığını duyurdu. Kiev ve Ankara ile 16 geminin hareketi için anlaşmaya varıldığı belirtildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Rusya'nın, Ukrayna'nın Karadeniz'deki limanlarından tahıl ihracatına izin veren Tahıl Koridoru Anlaşması'nı hafta sonu askıya almasının ardından, Birleşmiş Milletler (BM), Türkiye yetkilileri ve BM ekiplerinin tahıl taşıyan gemilerin denetimini yeniden başlattığını açıkladı. BM, Pazartesi günü Ukrayna ve Türkiye ile 16 gemi için hareket planı üzerine anlaşmaya varıldığını söyledi.

Ukrayna limanlarından çıkan ve İstanbul yakınlarında demirleyen 40 geminin gün içinde denetlenmiş olacağı belirtildi. BM, Moskova'nın da bilgilendirildiğini kaydetti.

BBC'ye konuşan BM Sözcüsü Stephane Dujarric, Rusya'nın anlaşmadan çekilmesinin, "başladığı kadar hızlı sona erebileceğini" söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya'nın anlaşmadan çekilmesine ilişkin, "Rusya kendisi için aynı kolaylıkların gösterilmemesi sebebiyle bu konuda mütereddit davransa da biz insanlığa hizmet için gayret göstermeye devam edeceğiz" dedi.

Rusya, Cumartesi günü Kırım'ın Sivastopol kentindeki Karadeniz filosu karargahına düzenlenen saldırı sonrasında "sivil gemilerin güvenliğini garanti edemeyeceği" gerekçesiyle anlaşmadan "belirsiz bir süre" çekildiğini açıklamıştı. Kremlin, insansız hava aracı ve insansız donanma araçlarıyla düzenlenen ve en az bir geminin hasar aldığı belirtilen saldırılar için Ukrayna'yı suçlamış, Ukrayna ise açıklama yapmamıştı.

Rusya'nın hedef alınan gemilerin tahıl anlaşmasında rol oynadıklarını belirterek anlaşmadan çekildiğini duyurmasının ardından Ukrayna’nın Karadeniz üzerinden tahıl ihracatı durmuştu.
Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya'nın anlaşmadan çekilmesini "oldukça öngörülebilir" bir adım olarak değerlendirdi ve “Rusya Afrika, Orta Doğu ve Güney Asya’da kıtlık yaratmaya çalışıyor” dedi. Bu gelişmelerin ardından dünya tahıl fiyatlarında yüzde 6'ya varan artış kaydedildi. Küresel gıda krizini tetiklemesi endişesiyle BM, NATO, AB ve ABD Rusya'nın anlaşmadan çekilme kararını geri almasını istedi. (BBC Türkçe)