BM temsilcisi ve 3 ülkeden, İsrail'in Gazze saldırılarına tepki

BM Orta Doğu Barış Süreci Özel Temsilcisi Tor Wennesland ile İran, Katar ve Ürdün dışişleri bakanlıkları, İsrail'in Gazze'yi hedef alan saldırılarına tepki gösterdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İsrail'in Filistin'e ait Gazze Şeridi'nde yönelik saldırıları gece saatlerinde de devam etti. Saldırılarda 1'i çocuk en az 10 kişi vefat etti, çok sayıda kişi yaralandı. Öldürülenler arasında İslami Cihat Hareketi komutanlarından Teysir el-Caberi de bulunuyor.

Filistinli örgütler saldırılara roketlerle karşılık verirken, zırhlı birliklerini Gazze'ye kaydıran İsrail ordusu 25 bin yedek askeri göreve çağırdı

İsrail'in çok sayıda sivilin ölümü ve yaralanmasına neden olan hava saldırıları Birleşmiş Milletler (BM) Orta Doğu Barış Süreci Özel Temsilcisi Tor Wennesland ile İran, Katar ve Ürdün tepki gösterdi.

İRAN: VAHŞİCE VE PROVOKATİF TERÖR EYLEMİ

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, yaptığı yazılı açıklamada, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını "vahşice ve provokatif terör eylemi" olarak nitelendirdi.

İran'ın saldırıları şiddetle kınadığını belirten Kenani, “Filistin ve Gazze'ye yönelik saldırıların ve bu işlenen suçların sorumluluğunu apartheid İsrail rejimi üstlenecektir” ifadelerini kullandı.

Kenani, Filistinlilerin ve Filistinli örgütlerin de İsrail'in saldırılarına karşı kendilerini savunma hakkı olduğunu kaydetti.

İsrail'in saldırılarının bölgedeki istikrarsızlığın kaynağı olduğunu ifade eden Kenani, tüm ülkelere ve uluslararası kuruluşlara, bu saldırıların tekrarını önlemek için hukuki, ahlaki ve insani sorumluluklarını yerine getirme çağrısında bulundu.

KATAR'DAN ULUSLARARASI TOPLUMA MÜDAHALE ÇAĞRISI

Katar Dışişleri Bakanlığından, İsrail'in Gazze'ye saldırılarına dair yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, “İşgalcinin (İsrail'in) sivillere, özellikle kadın ve çocuklara yönelik tekrarlanan saldırılarının durdurulması için uluslararası toplumun acilen harekete geçmesi gerekiyor” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, Katar'ın tutumunun “adil bir Filistin davası, Filistin halkının meşru hakları ve 1967 sınırları çerçevesinde başkenti Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulmasından yana sabit olduğu” vurgulandı.

ÜRDÜN: İSRAİL'İ TEHLİKELİ SONUÇLAR KONUSUNDA UYARIYORUZ

Ürdün Dışişleri Bakanlığı da İsrail'in saldırılarına tepki gösterdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, uluslararası toplumdan Gazze'deki tırmanışa engel olmak ve Filistin halkını korumak için acil ve etkin bir şekilde harekete geçmesi talep edildi.

İsrail'e Gazze saldırılarını derhal sonlandırma çağrısı yapılan açıklamada, İsrail'in tırmanışının ve sivilleri korkutmanın tehlikeli sonuçları konusunda uyarıda bulunularak, bunların sadece gerilimi ve şiddeti artıracağı, umutsuzluğu katlayacağı belirtildi.

Gazze'deki sorunun çözümü ve şiddetin tırmanmasını önlemenin yolunun, iki devletli çözüm temelinde adil bir barışı sağlamak için müzakere masasına dönerek, gerçek bir siyasi ufuk bulmaktan geçtiği kaydedildi.

Ayrıca sorunu çözmenin yolunun, Gazze Şeridi'ndeki haksız ablukanın kaldırılması, buradaki insani ihtiyaçların derhal ele alınması ve uluslararası hukuka ve meşru kararlara saygı gösterilmesi olduğu ifade edildi.

BM TEMSİLCİSİ: SİVİLLERİ ÖLDÜRMENİN HİÇBİR GEREKÇESİ OLAMAZ

Birleşmiş Milletler (BM) Orta Doğu Barış Süreci Özel Temsilcisi Tor Wennesland, Filistin'in işgal altındaki Batı Şeria ve Gazze Şeridi'ne İsrail tarafından gerçekleştirilen hava saldırısı sonucu sivillerin öldürülmesinin "Hiçbir gerekçesinin olamayacağını" belirtti.

Yazılı açıklama yapan Wennesland, Gazze'de İslami Cihad Hareketi komutanlarından Teysir el-Caberi'nin öldürülmesi de dahil olmak üzere “Filistinli ile İsrail arasında devam eden gerilimden derin endişe duyduğunu” dile getirdi.

“Son birkaç saat içinde, İsrail hava saldırılarında en az 10 Filistinli öldü. Bu saldırılarda 5 yaşında bir çocuğun öldürüldüğüne dair haberler beni derinden üzdü. Sivillere yönelik herhangi bir saldırının hiçbir gerekçesi olamaz” diyen BM Özel Temsilcisi, Filistinli örgütlerden de roket fırlatmasını derhal durdurulması istedi ve daha fazla gerilimin önlenmesi için tüm taraflara çağrıda bulundu.

Wennesland, son yaşanan gerilimin küresel kaynakların azaldığı ve Gazze için uluslararası mali desteğin kolayca bulunamayacağı bir zamanda, mayısın sonundan bu yana Gazze Şeridi'ndeki geçişlerin kademeli olarak açılmasında kaydedilen ilerlemeyi de olumsuz etkileyebileceğine değindi.

Açıklamanın sonunda "BM, başta siviller olmak üzere yıkıcı sonuçlar doğuracak başka bir çatışmayı önlemek amacıyla ilgili herkesle tam olarak iletişim halindedir. Bunun olmasını önleme sorumluluğu taraflara aittir" ifadelerine yer verildi. (HABER MERKEZİ)