BM: Suriye'de 8,8 milyon kişi depremlerden etkilendi

"BM tüm Suriyelilere yardım etmek için daha fazlasını yapmaya kararlıdır" diyen Suriye Temsilci Yardımcısı Nejat Rochdi, 8,8 milyon kişinin depremlerden etkilendiğini açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Birleşmiş Milletler (BM), 6 Şubat'ta meydana gelen depremlerin Suriye'de 8,8 milyon kişiyi etkilediğini duyurdu. BM Suriye Temsilci Yardımcısı Nejat Rochdi, pazar günü Twitter'dan yaptığı paylaşımda, bu insanların çoğunun insani yardıma muhtaç olduğunu belirterek, "BM tüm Suriyelilere yardım etmek için daha fazlasını yapmaya kararlıdır" dedi.

Silahlı grupların hakimiyetinde olan Suriye'nin kuzeybatısında aktivistler ve yardım görevlileri depremi takip eden günlerde BM yardımının eksikliğinden şikâyetçi olmuştu. BM Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths bölgeye yaptığı ziyaret sırasında BM'nin silahlı grupların etkili olduğu bölgelerde yaşayan mağdurlara yardım edemediğini itiraf etmişti. İnsan hakları gözlemcileri, ayrıca BM'nin bürokratik engellerle karşılaştığını, savaştan zarar gören bölgenin bozuk yolları göz önünde bulundurulduğunda yardımların alışılagelmiş büyük tırlar yerine daha küçük araçlarla daha hızlı ulaşabileceğini belirtiyor.

Şu ana kadar BM yardımı taşıyan 140'tan fazla kamyonun Türkiye üzerinden,  9 binden fazla binanın tamamen ya da kısmen yıkıldığı isyancıların kontrolünde olan bölgelere gönderildiği bildirildi. BM'ye göre depremden etkilenen bölgelerde en acil ihtiyaç çadır.

ALMANYA'DAN 'EK YARDIM' AÇIKLAMASI

Almanya, Suriye'deki deprem mağdurlarına milyonlarca dolarlık ek yardım sözü verdi. Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, pazar günü Bild gazetesine verdiği demeçte, "Devlet Başkanı Beşar Esad rejimi yardım kuruluşlarının önüne engel üstüne engel çıkarıyor olsa da oradaki insanları yalnız bırakmayacağız. Artık başlarını sokacak bir çatı, temiz içme suyu, yiyecek ve ilaç gibi en temel ihtiyaçlardan bile yoksunlar. İşte bu nedenle bölgeye yönelik yardımlarımızı bir kez daha 22 milyon euro arttırıyoruz" dedi. Böylece Almanya'nın yaptığı yardımlar 50 milyon euro'ya ulaştı.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, cumartesi günü yaptığı açıklamada depremzedelere dayanışma konusunda güvence vermişti. Almanya, Türkiye ve Suriye'yi vuran depremlerin ardından kurtarma görevlileri ve bir yardım uçağı göndermişti. (DW Türkçe)