BM Kadın Birimi'nden 'Siyasette ve Özel Sektörde Kadın Liderliği' projesi

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi siyasette ve özel sektörde kadınların liderliğini desteklemeye devam etmek amacı taşıyan, üç yıl sürecek yeni bir projeyi duyurdu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) İsveç Hükümetinin mali desteği ile üç yıl sürecek yeni bir projeye başlanacağını duyurdu. Proje, Türkiye’de kadınların 'siyaset ve özel sektörde karar alma mekanizmalarına katılımını ve liderliğini geliştirmeyi' hedefliyor.

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi, geçmiş programların ve ortaklıkların üzerine inşa ettiği yeni “Siyasette ve İş Hayatında Kadınların Liderliğinin ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Geliştirilmesi” projesine başladı. Projenin lansmanı, UN Women ve İsveç Büyükelçiliğinin 11 Haziran’da düzenlediği ortak bir etkinlikle yapıldı. Etkinliğe UN Women ve İsveç Büyükelçiliği temsilcilerinin yanı sıra yerel yönetim, kamu, özel sektör ve sivil toplumdan proje paydaşları katıldı.

UN Women, hükümetin, sivil toplumun ve özel sektörün, kadınların siyaset ve iş hayatında karar alma mekanizmalarına katılımını ve liderliğini artırma hedefini desteklemeyi amaçlıdığı proje, İsveç’in İsveç Uluslararası Kalkınma ve İş Birliği Ajansı aracılığı ile 3 milyon Amerikan Doları finansal destek sağladığı proje, üç yıl sürecek.

KADINLAR, KARAR ALMA MEKANİZMALARINDA YETERİ KADAR TEMSİL EDİLMİYOR

Etkinlikte konuşan UN Women Türkiye Ülke Direktörü Asya Varbanova, “Geçmiş yıllardaki ilerlemelere rağmen, kadınlar, Türkiye dahil olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde ne siyasi ne de sosyal hayatta karar alma mekanizmalarında yeterli oranda temsil edilmiyor. 2030 yılına kadar Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına ulaşmak için ilerlemeyi hızlandırmak önem taşıyor. İlerleme şu anki hızıyla devam ederse, parlamentolarda eşit temsile 2063 yılından önce ulaşamayacağız. Bu projeyle ulusal paydaşlarımızla birlikte, kadınların siyasi, sosyal ve ekonomik hayata tam, eşit ve etkili katılımını sağlamak ve liderliğini gerçekleştirmek için çabalarımızı artıracağız’’ dedi.

BÜYÜKELÇİ HERRSTRÖM: ÇEŞİTLİ PAYDAŞLARLA İLETİŞİMDE OLMAYI SÜRÜRECEĞİM

Lansmanda konuşan İsveç Büyükelçisi Staffan Herrström, “Birleşmiş Milletler Kadın Birimi ve bu projeyi, uzun süreli iş birliğimizin devamı olarak ve kilit paydaşların taahhütlerini bir araya getirdiği için destekliyoruz. İsveç’in Türkiye Büyükelçisi olarak, İsveç ve diğer ülkelerde her zaman çok önemli bir rol oynayan kadın hareketi de dahil olmak üzere çok çeşitli paydaşlarla iletişimde olmayı sürdüreceğim. Hükümetimizin feminist dış politikasına uygun olarak toplumsal cinsiyet eşitliğini desteklemeğe devam edeceğim’’ dedi ve HeForShe elçisi olarak erkekleri toplumsal cinsiyet eşitliğinin aktif savunucuları olmaya davet ettiğini ve cesaretlendirdiğini sözlerine ekledi.

PROJEDE KİMLER YER ALACAK?

Yapılan yazılı açıklamada, projenin başlıca paydaşları arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu, aktif siyasetçi olan kadınlar, kadın adaylar, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, toplumsal cinsiyet eşitliği savunucuları, medya kuruluşları ve özel sektör kurumları bulunduğu belirtildi.

Proje kapsamının nasıl olacağına dair bilgiler veren açıklamada, ’’Proje kapsamında, yerel düzeyde aday olmaya istekli, yetenekli kadınlardan oluşan kapsayıcı bir dayanışma ağı oluşturulacak, farklı siyasi görüşe, farklı alanlara sahip kadınlar bir araya gelerek deneyimlerini paylaşacak ve kadınların toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki farkındalıkları artırılacak. “Siyasetteki kadınlara yönelik şiddet” ile ilgili araştırma ve seçim verileriyle ilgili analiz gerçekleştirilecek’’ ifadelerine yer verildi.

Birleşmiş Milletler Kadın Biriminin zararlı kalıp yargıları ve eşitsizliği derinleştiren sosyal normları dönüştürmek hedefiyle HeForShe küresel dayanışma hareketi çerçevesinde erkeklerin toplumsal cinsiyet eşitliği savunucusu olmaları için çalışacağı belirtilirken, proje kapsamında aynı zamanda medya ve geleceğin medya profesyonellerine yönelik toplumsal cinsiyete duyarlı habercilik konusunda kapasite geliştirme atkiviteleri düzenleneceği duyurulu. (HABER MERKEZİ)