BM Genel Kurulu'ndan Rusya'ya: Ukrayna'dan hemen çekil

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, savaşın yıldönümünde Rusya'ya Ukrayna'dan hemen çekilme çağrısı yapan karar tasarısını kabul etti. Yedi ülke, tasarıya 'hayır' oyu verdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, Rusya-Ukrayna savaşının birinci yılında Rusya'ya 'kayıtsız, şartsız ve hemen' Ukrayna topraklarından çekilme çağrısı yapan karar tasarısını Türkiye'nin de aralarında olduğu 141 üye ülkenin oyuyla kabul etti. 193 üyeli BM Genel Kurulu'ndan yedi ülke karar tasarısına ret oyu verirken, 32 ülke 'çekimser' kaldı. 

BM'de iki gün süren ve pek çok konuşmacının katıldığı BM Genel Kurulu Özel Acil Ukrayna Oturumu'nda oylanan Karar tasarısına Rusya, Belarus, Mali, Suriye, Nikaragua, Eritre ve Kuzey Kore 'hayır' oyu kullandı. Aralarında Küba, Cezayir, Ermenistan, Bangladeş, Bolivya, Çin, Hindistan, Pakistan, İran, Kazakistan, Özbekistan, Sudan, Uganda ve Vietnam'ın da olduğu 32 ülke oylamada 'çekimser' oy kullandı.

Öte yandan, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 50'den fazla ülkenin eş sunucusu olduğu ve BM Genel Kurulu'nda kabul edilen kararın bir bağlayıcılığı bulunmuyor.

KARARIN BAĞLAYICILIĞI YOK

AA'nın aktardığına göre, kabul edilen kararda, 'BM şartı uyarınca tüm üyelerin bir başka devletin toprak bütünlüğüne ya da siyasal bağımsızlığına karşı kuvvet kullanma tehdidine ya da kuvvet kullanılmasına başvurmaktan kaçınması gerektiğine' vurgu yapıldı. 'Kuvvet kullanma tehdidi ya da kuvvet kullanarak elde edilen toprakların yasal olarak tanınmayacağı' belirtilen kararda, 'kalıcı ve adil bir barışın uluslararası barış ve güvenliğe katkı sağlayacağı' kaydedildi.

Kararda, 'Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısının insani boyutta yarattığı korkunç tahribat' kınanırken, 'savaşın küresel gıda güvenliği, enerji, nükleer ve çevre güvenliğine olumsuz etkilerine' dikkat çekildi. Söz konusu kararla birlikte, tüm üye ülkelere ve uluslararası örgütlere 'Ukrayna'da kapsamlı, adil ve sürdürülebilir' bir barış elde edilmesi yönünde diplomatik çabalarını artırma çağrısı da yapıldı. Kararda ayrıca 'Ukrayna'nın uluslararası tanınan sınırları uyarınca kara sularına da uzanarak egemenlik, bağımsızlık, birlik ve toprak bütünlüğüne bağlılık' teyit edildi.

'KAYITSIZ, ŞARTSIZ VE ACİL BİR ŞEKİLDE UKRAYNA'DAN ÇEKİLİN'

Kararda, "Rusya Federasyonu'nun kayıtsız, şartsız ve acil bir şekilde tüm Ukrayna topraklarından askeri güçlerini çekme ve çatışmaya son verme çağrımızı yineliyoruz" ifadelerine yer verildi. 'Çatışmaya taraf olanların uluslararası insani hukuk uyarınca tüm yükümlülüklerini yerine getirmeleri' talep edilen kararda, 'sivil toplumun güvenliği ve insani yardımın engelsiz ulaşımının sağlanması gerektiğinin' altı çizildi. 

Kararda, uluslararası hukuka göre suç kabul edilen eylemlerin bağımsız soruşturmalarla tespit edilmesi ve cezalandırılması gerektiğine de dikkat çekildi. 

RUSYA'YA KARŞI BM KARARLARI

Rusya'nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) daimi üyeliği bulunması nedeniyle üye ülkelerin burada karar alması zorlaştı. Bu nedenle, BM üyeleri bağlayıcılığı olmasa da Rusya ile ilgili kararları BM Genel Kurulu'na taşıdı.

BM Genel Kurulu 2 Mart 2022'de de 'Rusya'nın saldırganlığını kınayan' bir kararı 141 'evet' oyuyla kabul etmişti. Yine 24 Mart'ta Genel Kurul Rusya'yı 'korkunç bir insani duruma' neden olmasından dolayı kınayan ve 'Ukrayna'da sivillerin korunmasına ve insani yardımın ulaşımının sağlanmasına' ilişkin bir kararı da 140 'evet' oyuyla onaylamıştı.

Genel Kurul, 7 Nisan 2022'de, Rusya'yı BM İnsan Hakları Konseyi'nden çıkarma kararı almıştı. BM Genel Kurulu, 12 Ekim 2022'de oy çokluğuyla Rusya'nın 'ilhak' ettiği dört bölgeyi tanımama kararı alırken, 14 Kasım 2022'de de Rusya'nın Ukrayna'ya savaş tazminatı ödemesi çağrısında bulunan kararı kabul etmişti. (DIŞ HABERLER)