BM Afganistan Özel Temsilcisi: Taliban, IŞİD'in Afganistan'da büyümesini durduramıyor

Taliban'ın Afganistan'da IŞİD'in büyümesini engelleyemediğini söyleyen BM temsilcisi Lyons, “Daha önce birkaç yerde bulunan IŞİD-H şimdi neredeyse tüm vilayetlerde ve daha aktif hale geliyor” dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Birleşmiş Milletler (BM) Afganistan Özel Temsilcisi Deborah Lyons, Taliban'ın IŞİD'in Horasan kolunun Afganistan'da büyümesini durduramadığı uyarısında bulundu.

BM Güvenlik Konseyi'ne brifing veren Lyons, “Daha önce birkaç yer ve başkentte bulunan IŞİD-H şimdi neredeyse tüm vilayetlerde ve giderek daha da aktif hale geliyor” dedi.

Taliban'ın IŞİD-H ile bağlantılı olduğunu düşündüğü şüphelileri hukuk dışı gözaltına aldığı ya da öldürdüğünü söyleyen Lyons, “Taliban, IŞİD-H'nin Afganistan'da büyümesini durduramıyor” ifadesini kullandı.

Lyons, örgütün Afganistan'daki saldırılarını da artırdığını belirterek, geçen yıl 60 civarı saldırı düzenleyen örgütün bu yıl 334 saldırı gerçekleştirdiğini dile getirdi.

'AFGAN EKONOMİSİ ÇÖKERSE UYUŞTURUCU, SİLAH VE İNSAN KAÇAKÇILIĞI ARTAR'

Afganistan'da insani durumun da giderek kötüleştiğine dikkati çeken Lyons, uluslararası topluma insani yardımları artırması çağrısı yaptı.

Lyons, Afganistan'da ekonominin çökmesi durumunda ise “uyuşturucu, silah ve insan kaçakçılığının artıracağı ve bu durumun terörü tetikleyeceği” uyarısında da bulundu. (AA)