YAZARLAR

Biz Peker videosu beklerken, Paramount Hotel Singapur’a uçtu!

Herkes merakla Peker videosu, SBK itirafı beklerken, skandalın merkezindeki otelin mülkiyeti göz göre göre Singapur’da ne olduğu belirsiz bir şirkete uzandı.

Sezgin Baran Korkmaz (SBK) olayı gayya kuyusu. Skandalın kavşak noktasındaki Paramount Hotel, siyasi ve iktisadi çürümenin abidesi olma yolunda hızla ilerliyor. Sadece rüşvet ve kara para meselesini barındırmıyor çünkü; türlü şantajları, mala çökmeleri, ihale pazarlıklarını da içeriyor. Siyasetçiler, gazeteciler, emniyet müdürleri, bürokratlar, silah tüccarları… Medya tetikçilerinin masasında, “Mavi Vatan” mimarı emekli paşa da boy gösteriyor. Salkım saçak bir skandal bu. İşin fazla dallanıp budaklanmasını istemeyecek olanların sayısı hayli fazla.

Dolayısıyla otelin etrafında kapkaranlık bir ağ örülü. Skandalın SBK, Veyis Ateş ve Süleyman Soylu’nun ötesine geçmesi için ağın ilmek ilmek çözülmesi lazım. Çözülür mü peki?

Yanıt için, gözümüzün önünde duran ama bir türlü netleştirilemeyen başka bir sorudan yola çıkmak lazım: Meşhur Paramount Hotel şu anda kimin? Daha da önemlisi otel, bina olarak Bodrum’da duruyor da “varlığı” nerede? ABD’nin önceki gece yayımladığı ve el konulmasını talep ettiği listede açıktan niye yer almıyor? Mesela; aynı bölgedeki Kervansaray Otel’e el konulması istenirken, Paramount Hotel bulunmuyor. Çünkü MASAK raporunda SBK Holding ile bağlantılı şirketlerin hesapları incelenirken, otelin adı dahi anılmadı. Düğüm de burada başlıyor işte.

Ortada kara para davası varken, kamuoyu '10 milyon Euro rüşvet' iddiasıyla çalkalanıp Peker 'çökme' hikayeleri anlatırken, kısa süre önce oteli de kapsayan bir mülkiyet değişimi gerçekleşti. Önce özet bir döküm yapalım.

***

Paramount Hotel’in arazisi Hazine’ye ait, üst kullanım hakkı 49 yıllığına Ufuk Turizm’e, Atilla Uras’ın şirketine verilmişti. Oteli de Uras inşa etmişti. Bodrum Tapu Müdürlüğü’nün resmi verileri şöyle:


Tapuda hâlâ “devlet ormanı” olarak geçmesi başlı başına hazin bir durum esasında. Hikayenin yayınlanan kısmını özetleyelim: Ufuk Turizm hisseleri “çökme” ile önce Özbekistan kökenli bir Rus’a geçiyor. Ardından Turan Avcı çıkıyor sahneye. 2017 yılında, CNN Türk yayınında oteli aldığını açıklıyor. 2019’a gelindiğinde SBK devreye giriyor. İşletme hakkı olan şirketin hisselerini Polonya ve Çekya bağlantılı başka bir şirket üzerinden devralıyor. Aynı dönemde otel sahibi olarak karşımıza çıkan isim “tanklı baskın” iddiasının aktörü Cihan Ekşioğlu. O da ikinci “çökme”nin merkezinde. Bugüne kadar otelde bedava kalan herkes onun ismini verdi zaten. Şu anda oteli işleten ise Be Premium Bodrum adıyla Şaban Kayıkçı. Saray’a uzanan ilişkilere sahip.

Şimdiye kadar duyduğumuz ana aktörler böyle. Her birinin birbiriyle ilişkisi, resimleri filan dökülüyor ortalığa. Belli ki otel; uyuşturucu tacirlerinin, silah tüccarlarının, ülkesini soymuş oligarkların, simsarlar aracılığıyla işlerini gördürecek bürokrat ve siyasetçilerle buluştuğu bir “suç fuarı”na dönüşmüş. “Baba 2” filminde, para aklamak isteyen mafyanın toplanıp siyasetçilere rüşvet havuzu kurdukları Küba’daki oteli gözünüzün önüne getirin, tam olarak öyle bir yer.

Ama görünen o ki otelin kendisi de tıkır tıkır işleyen bir “çamaşırhane” aynı zamanda. Geceliği boşuna 100 bin lira değil yani. “Arkadaşım ödedi” sözünü göz yaşartıcı dostlukların ifadesi saymak, saflık olur herhalde!

İşte Türkiye’nin en büyük skandalının merkezindeki bu otelin ucu, ifşa nehrinin gürül gürül aktığı günlerde, gün ışığında resmi onaylarla Singapur’a uzandı. Nasıl mı?

***

SBK’nın en büyük alımlarından birisi, köklü bir sigorta şirketinin çoğunluk hissesiydi. 1988’de Commercial Union AŞ. adıyla kurulan, 2004’te Aviva Sigorta olan ve 2015’de Unico Sigorta’ya dönüşen şirket, sektörün büyük oyuncularından. 31 Aralık 2019’da Unico’nun yüzde 79,74 hissesini, Heksagon Mühendislik ve Tasarım AŞ. satın aldı. Heksagon’u 2006 yılında Kıraça Holding’in sahibi İnan Kıraç ile Karsan’da ortağı olan Jan Nahum kurmuştu. 2019 yılında ise SBK Holding, Heksagon’un yüzde 87,99’luk çoğunluk hissesini aldı.

Hemen hatırlatalım; bu satış, Soylu’nun 45 milyon dolar alacağı silmesi için SBK’ya baskı kurduğunun iddia edildiği olayın dışında. Böylece SBK, Heksagon üzerinden yüzde 79,74’lük hisse payı sayesinde Unico Sigorta’nın da hakimi haline geldi. Heksagon’un yönetim kurulu başkanlığını Nahum yürütüyor.

Sigorta şirketlerindeki hisse değişimleri, normal şirketlerden çok daha sıkı denetlenir ve mutlaka Hazine bünyesindeki Sigorta ve Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun onayı şarttır. Üzerine bir de Rekabet Kurumu incelemesi yapılır. Ticaret Sicil Gazetesi’nde de hisse devrinin ancak onay çıktıktan sonra bittiği yazıyor. Unico’nun 2020 Faaliyet Raporu’nda yeni ortaklık şöyle yer alıyor:

Burada açıkça “hülle” söz konusu. SBK’nın, Unico’nun hissesini doğrudan almaya izin çıkmama ihtimaline karşı, önce Nahum’un şirketi alınıp aracı yapılmış. Çünkü ABD’de SBK hakkında kara para davası açılmıştı. Ve 2019 Mart ayında ABD, Türkiye’ye yazı yazıp adli yardım talebinde bulunmuştu. Hadi diyelim Türkiye kulağının üzerine yattı ve soruşturma açmadığından dolayı hisse devirlerine onay verildi. Peki ya sonrası?

2020’nin Ekim ayından itibaren SBK vakası patlıyor Türkiye’de. Önce gözaltı kararı ve mallara el koyma, sonra alelacele kararların kaldırılması; 5 Aralık’ta SBK’nın İsviçre’ye gitmesi; 28 Aralık’ta MASAK’ın kara para raporu; hazırlanan iddianamenin 2 Mayıs 2021’de mahkemece kabul edilmesi ve nihayetinde Sedat Peker’le başlayan, SBK ile devam eden ifşaatlar…

Türkiye skandalla sarsılırken, 5 Mayıs 2021 günü Nahum başkanlığında toplanan Heksagon yönetim kurulu yüzde 87,99’luk SBK Holding hissesinin başka şirkete devrine karar veriyor. Ve 25 Mayıs 2021 günü Ticaret Sicil Gazetesi’nde, Heksagon’un yeni sahibinin Singapur’da, 7 Temasek Boulevard, 15-02 Suntec Tower 1 adresinde kurulu RB Investments PTE adlı şirketi olduğu duyuruluyor. Bildiğimiz “bir masa bir sandalye” tarzı off shore şirketlerden. Hindistan vatandaşı gencecik üç yöneticinin adının görünmesi dışında başka da bir kayıt bulunmuyor. Haliyle bu tuhaf şirket, Heksagon üzerinden Unico Sigorta’nın da hakim ortağı oluyor.

Nitekim Unico’nun dört yöneticisi de MASAK raporunda geçen, ABD’nin bugün el konulmasını istediği SBK’ya ait Biofarma, Mega Varlık gibi şirketlerin de yönetiminde. Tarihi hatırlatalım: 25 Mayıs 2021! Yetkililerin canlı yayınlarda SBK’yı "kara paracı", "suçlu" ilan ettikleri, Türkiye’ye teslim olması çağrısı yaptıkları günlerde, onun en büyük alımlarından birisinin hisselerinin “hülle” yoluyla el değiştirmesine nasıl göz yumuldu?

Şimdi gelelim Paramount Otel’in alakasına…

***

Unico Sigorta’nın 31 Aralık 2020 tarihli bağımsız denetim raporunun 44’üncü sayfasında, “Yatırım Amaçlı Gayrimenkuller” başlığı altında şöyle deniliyor:

“Şirket 2020 yılında kira geliri ve değer artış kazancı elde etmek amacıyla gayrimenkul satın almıştır. 2019 yılında yoktur.”

Unico’nun 2020’de 16 milyon 248 bin 90 lira kira geliri elde ettiği belirtilen raporda bu gayrimenkuller hangisi dersiniz? Bodrum’daki Paramount adıyla faaliyet göstermiş şimdi Be Premium Bodrum olan yer. Değeri 355 milyon Lira olarak kaydedilmiş. Ayrıca otelin arazisinde olan lojmanlar da Unico’nun olmuş. Onların değeri ise 17 milyon 500 bin lira. Unico’nun bilançosunda yer alan gayrimenkullerin net defter değeri toplam 372 milyon 500 bin lira.

Rapordaki söz konusu bölüm şu:

Özetle karşımızda dört dörtlük bir skandal daha duruyor. Biz Peker videosu Paramount itirafları beklerken Sezgin Baran Korkmaz, Bodrum’da Ufuk Turizm’de olan toprak kullanım hakkını 7 Ocak 2020'de Unico Sigorta'ya devrediyor. Türkiye kara para davasını anlamaya çalıştığı günlerde de Unico’nun sahipliği ne olduğu belirsiz bir Singapur off shore şirketine devrediliyor.

Yeniden soralım öyleyse: Buna göz yumanlar, kara ağın çözülmesini isterler mi?