Biyolog Kayıkçı: Samandağ’da petrol tehlikesi geçmedi

Suriye’deki santralde yaşanan petrol sızıntısı Samandağ kıyılarına vurdu. Yetkililer gerekli temizliğin yapıldığını söylese de biyolog Kayıkçı, ekoloji açısından tehlikenin devam ettiğini söyledi.

Suriye'deki santralde yaşanan sızıntı nedeniyle Samandağ sahili petrole bulandı.
Google Haberlere Abone ol

Burcu Özkaya Günaydın

HATAY - Suriye’de geçtiğimiz günlerde bir elektrik santralinde yaşanan sızıntı, Akdeniz kıyısındaki ülkeleri tehdit ederken, Hatay’ın Samandağ ilçesinin sahiline de petrol kalıntısı vurdu.

Hatay Valisi Rahmi Doğan gerekli temizliğin yapıldığını, tehlikeli durumun kalmadığını açıkladı. Fakat rüzgar ve dalganın etkisiyle petrol kalıntısı tekrar sahile ulaştı. Bir kısmı havaya ve kuma karışan, bir kısmı ise denizin dibine çöken petrol kalıntısı, canlı yaşamı da tehdit ediyor. Bölgeyi iyi bilen, çevre ve doğa yaşamı konularında önemli çalışmaları olan biyolog Samim Kayıkçı, ekoloji açısından petrol sızıntısının tehlike yaratmaya devam ettiğini belirtti.

‘PETROL KALINTISI SAMANDAĞ KIYILARINA YAYILACAK’

Ekolojik açıdan bakıldığında ciddi miktarda petrol sızıntısı yaşandığını, petrolün deniz üzerindeki hareketinde rüzgar ve dalganın önemli olduğunu belirten Kayıkçı, “Vali havadan takip ettiklerini söylüyor. Havadan ne kadar takip edilir bilmiyorum.

Samim Kayıkçı

 Çünkü petrolün bir kısmı hareket edecek, bir kısmı denizin dibine çökecek, bir kısmı rüzgarla yayılacak. Rüzgar sürekli bu yöne getiriyor. Bu durumda Samandağ kıyılarına yayılacak gibi görünüyor” dedi. Petrol kalıntısının kuşların kanadına yapışıp uçmasını engellediğini, balıkların solungaçlarına yapıştığını, güneşin denizin içine girmesini engelleyerek sudaki oksijen oranını etkilediğini, petrolün canlıların üremesini de etkilediğini kaydeden Kayıkçı, şu an mevcut sızıntı ile dahi bahsettiği canlı sisteminin etkileneceğine dikkat çekti.

‘YİNE PETROL SIZINTISI OLACAK’

Kayıkçı, önümüzdeki süreçlerde benzer petrol sızıntılarının olabileceğini kaydederek “Şu anda İsrail açıklarında petrol araması var. Bu aramayı yaparken illa bir kaza olacak ve şimdi olduğu gibi yine bizim kıyımıza gelecek. Çünkü Mısır, Suriye, İsrail, Cezayir’den atılan çöp dahi Samandağ sahiline vuruyor. Önümüzdeki süreçte maalesef bu sızıntılar yine olacak gibi görünüyor” ifadelerini kullandı.

Samandağ deniz kaplumbağalarının üreme alanlarından. Petrol kalıntıları gelmeden yumurta bırakma süreci bitti. Kaplumbağaların bu sene için şanslı olduğunu fakat seneye benzer şansları olamayabileceğini söyleyen Kayıkçı, şunları belirtti: “Sahilde temizlik, belediye çalışanları tarafından kürekle yapılarak kumların görünen kısmı temizlendi. Rüzgar alta atıyor kalıntıları. Alt tarafı görmüyorlar. Seneye o alt tabaka üste çıkacak. Sahilde yürüyenlere, buradaki canlılara yapışacak. Kaplumbağalar bu sene kurtuldu ama seneye kurtulamayabilirler. Dolayısıyla çok yönlü bir iş. Yetkililer tehlike yok diyor da hangi açıdan bakıldığına bağlı. Ekoloji, canlı yaşamı açısından tehlike sürüyor.”

‘SAMANDAĞ SAHİLİ UZMAN KİŞİLERCE TEMİZLENMELİ’

Dünyada birçok petrol kazası olduğunu, denizlerin, sahillerin temizlendiğini vurgulayan Kayıkçı, Samandağ sahilindeki petrol atığının daha ciddiye alınmasını, bu işin uzmanı kişilerce bir temizlik yapılmasını aksi takdirde bölgedeki ekoloji ve canlı yaşamının ciddi bir tehdit altında olduğunu söyledi.