Birleşik Arap Emirlikleri 'Örümcek Adam' filmini yasakladı

“Örümcek Adam: Örümcek Evrenine Geçiş” filmi, bir sahnede yer alan LGBTIQ+ bayrağı nedeniyle Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’da yasaklandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 2 Haziran’da Türkiye’de vizyona giren “Örümcek Adam: Örümcek Evrenine Geçiş” (Spider-Man: Across the Spider-Verse) filminin bir sahnede yer alan LGBTIQ+ bayrağı nedeniyle Birleşik Arap Emirlikleri'nde gösterime girmeyeceği açıklandı. 2018’de Oscar kazanan “Spider-Man: Into the Spider-Verse” filminin devamı niteliğinde olan film, Gwen Stacy karakterinin trans olup olmadığı hakkında internette tartışmalara neden olmuştu ve fragmandaki bir sahnede, arka planda “Trans çocukları koruyun” yazısı gündeme gelmişti. 

Suudi Arabistan, Katar, Kuveyt, Umman ve Bahreyn’deki büyük sinema zincirleri, filmi web sitelerinin Vox, Novo ve Reel sinemaları da dahil olmak üzere “çok yakında” bölümlerinde listelemiyor. BAE Medya Konseyi, Twitter’da BAE’nin değer ve ilkelerine ve ülkede yürürlükte olan medya içeriği standartlarına aykırı içeriğin dolaşımına veya yayınlanmasına izin vermeyeceğini söyledi.

Haziran 2022’de BAE, Walt Disney-Pixar’ın uzun metrajlı animasyon filmi “Lightyear”ın aynı cinsiyetten bir ilişki içindeki karakterleri içerdiğini söyleyerek filmin gösterimini yasaklamıştı.

.