Bir NATO ülkesi daha: Slovakya Ukrayna'ya savaş uçağı gönderiyor

Polonya'nın ardından Slovakya da Rusya ile savaşın devam ettiği Ukrayna'ya 13 Sovyet tipi MiG-29 savaş uçağı göndermeyi öngören planı kabul etti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Slovakya Başbakanı Eduard Heger, ülkesinin Ukrayna'ya 13 Sovyet tipi MiG-29 savaş uçağı göndermeye karar verdiğini açıkladı. Bu kararla birlikte Slovakya, Polonya'nın ardından Ukrayna'ya savaş uçağı gönderme kararı alan ikinci NATO ülkesi oldu. 

Slovakya Başbakanı Heger, hükümetin oybirliğiyle aldığı kararı sosyal medya hesabından paylaştığı mesajla duyurdu. "Slovakya hükümeti, Ukrayna'ya 13 MiG-29 göndermeye karar verdi" diyen Heger, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'e atıfla, "Sözler tutulmalı; Zelenskiy savaş uçakları dahil daha fazla silah talep ettiğinde, elimizden gelenin en iyisini yapacağımızı söylemiştim. Diğerlerinin de aynı şeyi yapmasından memnunuz" dedi.

Başbakan Heger, Ukrayna'ya sağlanan 'askeri yardımın, ülkenin kendisini ve tüm Avrupa'yı Rusya'ya karşı savunmada kilit öneme sahip olduğunu' söyledi.

POLONYA, SAVAŞ UÇAĞI KARARI ALAN İLK NATO ÜLKESİ OLMUŞTU

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda da dün (16 Mart) bir açıklama yaparak ülkesinin önümüzdeki günlerde Ukrayna'ya dört adet MiG-29 savaş uçağı hibe edeceğini duyurmuştu. Başkent Varşova'da Çekya Cumhurbaşkanı Petr Pavel'i ağırlayan Duda, Çek mevkidaşı ile görüşmesinin ardından yapılan basın toplantısında, Rusya ile savaşın devam ettiği Ukrayna'ya verilecek savaş uçaklarının bu dört uçak ile sınırlı kalmayacağını, şu an bakımda olan jetlerin de daha sonra Kiev'e teslim edileceğini söylemişti.

Polonya'nın aldığı bu kararla, Rusya-Ukrayna savaşının başlangıcından bu yana ilk kez bir NATO ülkesi Ukrayna ordusuna savaş uçağı desteği açıklamış olmuştu.

İki ülkenin bu kararını değerlendiren Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise 'uçakların tahrip edileceğini ve savaşın seyrinde bir değişiklik yaratmayacaklarını' söyledi. (DIŞ HABERLER)