Bir kadını kaçırıp şiddet uygulamakla suçlanan valiye 14 yıla kadar hapis talebi

Eski sevgilisi olduğu öne sürülen bir kadını, 3 kişiyle birlikte kaçırıp ormanlık alanda şiddet uygulamakla suçlanan Vali Orhan Çiftçi ve diğer sanıkların 14 yıla kadar hapsi istendi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Bursa'nın Mudanya ilçesinde kaymakamlık görevini yürüttüğü dönemde sevgili olduğu M.Ö.'yü kaçırıp ormanlık alanda şiddet uyguladığı iddia edilen Vali Orhan Çiftçi hakkındaki davada, savcılık mütalaası açıklandı. Çiftçi'nin "cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlamasıyla 14 yıla kadar hapsi istendi.

Deutsche Welle Türkçe'den Can Bursalı'nın haberine göre, son olarak Kırklareli Valisi olarak görev yapan, hakkındaki suçlamalar nedeniyle merkeze çekilen Orhan Çiftçi, Mudanya'da 2014 ile 2017 yılları arasında M.Ö. ile sevgiliydi. Çiftçi, sevgilisiyle ayrıldıktan sonra M.Ö.'yü yardım aldığı 3 kişiyle birlikte Bursa'daki bir alışveriş merkezinden kaçırmıştı.

Dava dosyasında yer alan bilgilere göre zorla araca bindirilen M.Ö., ormanlık bir alana götürüldü. Burada darp edildiğini ve zorla Çiftçi'nin ayakkabısının altının öptürüldüğünü ileri süren M.Ö., savcılığa giderek 8 Mayıs 2017'de suç duyurusunda bulunmuştu.

Basına yansıyan olayla ilgili açıklama yapan Çiftçi ise iddiaları reddetmiş, ortaya çıkan kamera kayıtlarıyla ilgili ise yorum yapmamıştı

SAVCILIK: KAMERA KAYDI, HTS KAYITLARI DOĞRULTUSUNDA SUÇU SABİT

Vali Çiftçi'yle ilgili dava ise Şubat 2020'de açıldı. Davada, Çiftçi ve beraberindekilere "cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve hakaret" suçlamaları yöneltildi.

İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlayan yargılamanın bugünkü duruşmasında, savcılık mütalaasını açıkladı.

Savcılığın mütalaasında, kamera kayıtları, HTS incelemesi ve bilirkişi raporu doğrultusunda, Çiftçi ve beraberindeki 3 kişinin ortak fikir ve eylem birliği içinde zor kullanarak M.Ö.'yü kaçırdıkları belirtildi ve "Birden fazla kişi tarafından cebir kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçunu işledikleri sabit görülmüştür" ifadeleri yer aldı.

CEZANIN ARTIRILMASI TALEP EDİLDİ

Savcılık, Çiftçi ve diğer 3 sanığın "cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçundan 7 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi.

Ayrıca ceza miktarının suçun birden fazla kişiyle birlikte işlendiği gerekçesiyle bir kat oranında arttırılması ve Çiftçi ile beraberindekilerin ayrı ayrı 14 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmaları talep edildi.

Mütalaada, "hakaret" suçuyla ilgili somut bir delil olmadığı için Çiftçi ve diğer 3 sanığın beraatı istendi. Davanın karar duruşması Aralık ayında görülecek.