Bingöl'de 'toplu oy'a itiraz eden CHP heyetine saldırı: Usulsüzlük var

Toplu oy ihbarı sonrası Bingöl'ün Çavuşlar köyüne giden CHP heyeti saldırıya uğradı. Toplu oy kullanan grup, heyete "Burası Çavuşlar giremezsiniz" dedi.

Google Haberlere Abone ol

Fırat Bulut

BİNGÖL - Bingöl'ün Çavuşlar köyünde toplu oy iddiaları üzerine köye giden CHP heyetine "Burası Çavuşlar giremezsiniz. Biz açık da kullanırız kimseyi ilgilendirmez" denilerek saldırıldı. Jandarma ise CHP heyetini köyden çıkardı.

13. cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda oy kullanma işlemleri devam ederken usulsüzlük ihbarları da geliyor. Bingöl'ün Çavuşlar köyüne kayıtlı ama yurt dışında yaşayan seçmenler yerine toplu oy kullanıldığı iddia edildi. Yeni Yerleşim İlkokulu’ndaki 1282 nolu sandıktaki usulsüzlük ihbarı üzerine CHP heyeti Çavuşlar köyüne gitti. Toplu oy kullandıkları iddia edilen grup, CHP'li heyete "Burası Çavuşlar giremezsiniz. Biz açık da kullanırız kimseyi ilgilendirmez" diyerek saldırdı.

'SALDIRGANLARA ENGEL OLMAK YERİNE BİZİ TAHLİYE ETTİLER'

Bölgede bulunan jandarma ise CHP heyetini köyden çıkardı. CHP heyetinde bulunan Servet Ayık, saldırı ile ilgili şu bilgileri sosyal medya hesabından paylaştı:

"Çavuşlarda saldırıya uğradık jandarma sayısı yetersiz olduğu için saldırganlara engel olmak yerine bizleri köyden tahliye ettiler ..!"

Konuya ilişkin konuşan CHP Bingöl Gençlik Kolları Başkanı Ahmet Böçkün, usulsüz oy kullanımı ve müşahitlerinin dışarı atılması üzerine köye gittiklerini belirterek yaşadıklarını anlattı. Böçkün Çavuşlar köyünde sandık güvenliğinin olmadığını belirterek, "Biz itiraza yetkili kişiler olarak köye gittik. Sandık başkanına yapılan usulsüzlüğü sorduğumuzda 1282 numaralı sandıktaki sandık kurulu üyeleri ortamı provake ederek bütün köylülerin üzerimize yürümesine neden oldular. Kolluk kuvvetlerini çağırdık ancak kolluk da yetersizdi. Türkiye’nin en büyük köyünde sadece üç jandarma güvenliği sağlıyordu. Bizi yaka paşa okuldan dışarı attılar. Kendi imkanlarımızla güçlükle araçlarımıza binerek köyden ayrıldık" dedi. 

'KÖYDE OLMAYANLARIN YERİNE DE OY KULLANILDI'

Her seçimde Çavuşlar köyünde blok ve başkalarının yerine oy kullanıldığı yönünde çok fazla şikayet aldıklarını ifade eden Böçkün şöyle devam etti: “Bu köyde genç seçmenlerin çoğu bu mevsimde ya şehir dışında ya da yurt dışında oluyor. Her seçimde köylülerin köyde bulunmayan seçmenlerin yerine oy kullandıkları iddia ediliyor. Şikayet üzerine gittiğimizde bile tutanak tutmamıza izin verilmiyor. Çavuşlar köyünde sağlıklı bir seçim gerçekleştirilmemiştir. Avukat arkadaşlarımızla YSK’ya başvurarak kullanılan bütün oyların iptali için başvuruda bulunacağız."

'BİR SEÇMENİN ELİNDE TOMAR TOMAR SEÇMEN KAĞIDI VARDI'

Çavuşlar köyünde müşahit olarak görev alan Emrah K. ise sandık başında tanık olduklarını anlattı. Müşahit, "1282 numaralı sandıkta seçmenler kimliğini ibraz etmeden oy kullanıyordu. Bir seçmenin elinde tomar tomar seçmen kağıdı bulunuyordu. Duruma itiraz ettiğimde köylüler ve seçim kurulu üyeleri tarafından zorla dışarıya çıkarıldım. Köylüler tarafından tehdit edildim" ifadelerini kullandı. 

Oy kullanma işlemleri boyunca aynı usulsüzlüklerin tekrarlandığını vurgulayan Emrah K. "Aynı kişi birden fazla kez oy kullanıyordu. Buna da itiraz ettim. Bunun üzerine köy muhtarı beni dışarı çıkararak tepki gösterdi. Muhtarın ısrarla kimliğimi istemesi üzerine görevli jandarma geldi. Müşahit kartımı kontrol etti ve içeride bulunmamın yasal olduğunu ifade etti. Aradan 10 dakika geçtikten sonra başka bir rütbeli asker “Bu köyde cahil insanlar var. Saat 17.00’a kadar izle hiçbir şeye müdahale etme' diye uyarıda bulundu. Daha sonra köy muhtarı beni tekrar dışarı çıkardı ve köyü terk etmemi, aksi takdirde başıma bir şeyler geleceğini söyledi. Can güvenliğimin olmadığını hissettim ve köyden jandarma aracılığıyla ayrılmak zorunda kaldım” dedi. 

'AMCAM KADIN KUZENİMİN YERİNE OY KULLANDI'

Bir seçmen ise iddialara konu sandıkta kendisi yerine oy kullanıldığını anlattı. Köyde yaşayan seçmen “ Oy kullanmaya ablamla beraber gittik. İkimizin yerine de imzalar atılmış vaziyette. Yanlışlık olmuş deyip geçiştirdiler. Oyumuzu tekrar kullandık ama ablama imza attırmadılar. Sadece sandığa gelmeyenler değil sandığa gelenlerin oyları da kullanılıyor. 14 Mayıs'ta da çok usulsüzlük oldu" diye konuştu. 

Sabah saatlerinde yaşanan bir diğer usulsüzlüğü de anlatan seçmen “2. turda amcam kadın kuzenimin kimliğini alıp oyunu kullandı. Köylüler sınıfta baskın. Güvenlik desen o da yok. Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyen herkes 'terörist' muamelesi görüyor. Düşünce özgürlüğü desen eşler bilir. Bir an önce müdahale edilmesi lazım" ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Etiketler CHP sandık bingöl