Bimeks işçileri Boğaziçi Üniversitesi'nde yine gözaltına alındı

Maaş ve tazminatlarını alabilmek için Boğaziçi Üniversitesi önünde oturma eylemi başlatan BİMEKS işçileri bir kez daha gözaltına alındı. 

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Bimeks işçileri, maaş ve tazminatlarını alabilmek için işveren Vedat Akgiray’ın akademisyen olduğu Boğaziçi Üniversitesi önünde açıklama yaptı. Üniversitenin kapısı polislerce kapatılırken, işçiler “Vedat Akgiray ders verme, hakkımızı ver” yazılı pankart açtı. İşçiler sık sık “İşçiyiz haklıyız kazanacağız”, “Direne direne kazanacağız” ve “Gemileri yaktık geri dönüş yok” sloganları attı. 

'İŞÇİLER MAĞDUR OLUYOR' 

İşçiler adına açıklama yapan Emine Soysal, 2016 yılından bu yana maaşlarını alamadıklarını söyledi. 10 farklı ilde suç duyurusunda bulunduklarını aktaran Soysal, işçilerin mağdur olduğunu vurguladı. Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğünün de sorumluluk alması gerektiğini belirten Soysal, "Akgiraylar şaşalı hayatlarına villalarda devam ediyor. Ben normal bir dairenin kirasını ödeyemezken, onlar nasıl villa kirası ödüyor. Soruyoruz: İşçiyi bu kadar sömürdüğünüz yetmedi mi? Param yok diyerek, işçiyi enayi yerine koymayı bırak" dedi. 

Üniversite yetkililerine de seslenen Soysal, "Üç maymunu oynamaya kimsenin hakkı yok. Biz evimizi satmak zorunda kalırken, çocuklarımızı tedavi ettiremezken, o nasıl burada ders verebiliyor" diye konuştu. 

5 GÖZALTI 

Açıklama sonrası oturma eylemine geçen işçilere müdahale eden polis, 5 kişiyi gözaltına aldı. (MA)