Bill Gates'den mutasyonlarla mücadele için 'üç doz aşı' önerisi

Dünyanın en zengin insanlarından biri olan ve bazı aşı çalışmalarını fonlayan Bill Gates, Covid-19 mutasyonlarıyla mücadelede üçüncü dozun işe yarayabileceğini söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Korona virüsü salgınıyla mücadelede mevcut aşıların İngiltere, Güney Afrika ve Brezilya mutasyonlarına uğramış varyasyonlarını alt etmek için yeterli donanıma sahip olmadığına dair endişeler artarken, Microsoft'un kurucusu Bill Gates ortaya 'üçüncü doz' fikrini attı. 

Gates, ilerleyen dönemlerde aşıların güçlendirilmesi gerekebileceğine dikkat çekti. Bu kapsamda üçüncü doz aşının mutasyonla mücadelede çözüm olabileceğini vurgulayan Gates, "Şimdiki tartışma şu, (mutasyonla mücadele için) mevcut aşıların kapasitesini mi artırmalıyız, üçüncü bir doza mı ihtiyacımız var yoksa modifiye edilmiş yeni bir aşıya mı?" dedi. 

Güney Afrika'da yürütülen çok sayıda aşı çalışmasına fon sağlayan Gates, mevcut aşılarla ilgili de değerlendirme yaptı. Gates, Johnson & Johnson ve Novavax aşılarını mutasyonlara karşı 'düşük etkili' olduğunu belirtirken, AstraZenaca'nın diğerlerine kıyasla daha geride olduğunu söyledi. 

'DELİRMİŞ VE KÖTÜ NİYETLİ KİŞİLER'

Gates ayrıca, aşı karşıtlarına da değinerek bu kişilerin 'delirmiş' ve 'kötü niyetli' olduklarını söyledi. Gates, "Aşı karşıtlığı veya soykırım reddi gibi, dur denmesi gereken, çok ekstrem şeyler de var. Ancak bunu nasıl durduracağımız ya da kimi sorumlu tutacağımız belirsiz. Buna çözüm öneremiyorum. Hâlâ iyi bir çözüm bulamadım" diye konuştu. (Sputnik)