Bill Cosby'ye cinsel istismardan 500 bin dolar tazminat cezası

Oyuncu Bill Cosby, 1975 yılında o zamanlar 16 yaşında olan Judy Huth’a cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılandı. Cosby, davada jüri tarafından suçlu bulundu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 84 yaşındaki komedyen Bill Cosby, şu an 64 yaşında olan Judy Huth'a 16 yaşındayken cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılandığı davada suçlu bulundu. BBC Türkçe’nin aktardığına göre; Huth, ifadesinde Los Angeles yakınlarındaki bir parkta film çekerken tanıştığı Cosby'nın birkaç gün sonra kendisine cinsel istismarda bulunduğunu söyledi.

.#MeToo hareketinin başlamasının ardından 50'den fazla kadın, Cosby'i, 1960'ların ortasından itibaren kendilerine cinsel taciz ve istismarda bulunmakla suçlamıştı. Cosby ise hakkındaki iddiaları reddediyor.

10 YIL HAPİS CEZASI ALMIŞTI

2018 yılında, bir kadına 2004'te ilaç vermek ve cinsel tacizde bulunmaktan suçlu bulunan Cosby, 10 yıl hapis cezası almıştı. Pensilvanya Yüksek Mahkemesi, Cosby hakkındaki mahkumiyet kararını bozarak, 3 yıl hapis yatan Cosby'yi serbest bırakmıştı. California'nın Santa Monica kentinde 2014 yılında açılan dava, Cosby'nin cezai kovuşturması nedeniyle yıllarca ertelendi.

‘BİR OYUNUN PARÇASI’

İfadesinde Huth, Cosby'nin 'bir oyunun parçası olarak' kendisine alkol verdiğini, ardından da Playboy Malikanesi'nde karşı çıkmasına rağmen cinsel ilişkiye zorladığını söyledi. Huth’ın avukatları jüriye, Huth ve Cosby'nin malikanenin içinde oldukları bir fotoğrafı gösterdi.

‘FOTOĞRAFLARINI GAZETELERE TEKLİF ETTİ’

Avukatlar, jüri üyelerine, 2016 yılında Playboy'un kurucusu ve Cosby'nin 70'lerdeki yakın arkadaşı Hugh Hefner'ın, "Malikaneye gelenlerin 18 yaşından küçük olmaları oldukça olağanüstü bir durumdur" dediği video kaydı da gösterildi.

 ‘500 BİN DOLAR TAZMİNAT’

Cosby’nin duruşmaya katılmamasına rağmen avukatları, mahkemeye 2015 yılında Cosby’nin Huth’u tanımadığı ve reşit olmayan bir kadına cinsel istismarda bulunmayacağını söylediği ifadeyi sundu. Jüri, Cosby'nin, şimdi 64 yaşında olan Huth'a 500 bin dolar tazminat ödemesi gerektiğine karar verdi. (HABER MERKEZİ)