Mars'ta içi boş 'lav tüpü'

NASA, Mars'taki 'lav tüpleri' ile ilgili açıklama yaptı: Bu delikler yaşam içerebilir.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - NASA, Mars’ın yüzeyinden ilgi çeken yeni fotoğraflar yayınladı. Elde edilen yeni bir görüntüde Mars'ın yüzeyinde yer alan bir tepe ve ortasındaki içi boş gibi gözüken bir delik görünüyor. Delik, Mars'ta bir zamanlar gerçekleşen volkanik faaliyetlerden kalma bir lav tüpü.

Webtekno'nun haberine göre, Mars’ın yüzeyindeki devasa delik ilk kez, 2011 yılında Mars HiRise görevinde Pavonis Mons adı verilen bir yanardağın batı yamacında görüntülendi. Deliğin yapısı, bilim insanlarının dikkatini çekti ve delik üzerinde bir çalışma yapıldı.

Bilim insanlarına göre Mars'ın volkanik açıdan aktif olduğu dönemlerde bu delik, lavlarla doluydu. Ancak volkanik aktiviteler bitip yüzey katılaştıktan sonra üstte kalan ince ve katı yüzey, Mars'ın magmasına geri dönen lavların oluşturduğu boşluklara çöktü ve bu delik çıktı.

Devasa deliğin analizleri, açıklığının 35 metre olduğunu ortaya çıkardı. Deliğin derinliğinin ise içinde biriken molozun üzerinden tepeye kadar 28 metre olduğu tahmin ediliyor. Yapılan hesaplamalar, çöken moloz yığınının 62 metre yüksekliğinde olduğunu, çökmeden önce ise 90 metre yüksekliğinde olduğunu gösteriyor.

BU DELİKLER YAŞAM İÇEREBİLİR

NASA’nın delikle ilgili yayınladığı blog yazısında, “Bunun gibi delikler ilgi çekicidir. Çünkü iç mağaralar Mars’ın sert yüzey ikliminden nispeten korunmaktadır. Bu da onları Mars’taki yaşamı içerecek iyi adaylar haline getirmektedir” denildi.

Bu nedenle gelecekte yapılacak Mars görevinin başlıca hedeflerinden biri bu mağaralar olacak.