Ay'a çakılan araçtaki su ayıları canlı kalabilir mi?

Beresheet'te bulunan su ayıları, uzay aracıyla beraber Ay'a saçıldı. Astrobiyolojist Philippe Reekie, "Su ayıları radyasyonda hayatta kalabiliyor" dedi.

DUVAR – İsrail’in Ay’a çakılan uzay aracı Beresheet’te binlerce su ayısı olduğu ve bunların hayatta kalabileceği söyleniyor. The Guardian gazetesi bilim editörü Ian Sample, haberi “Ay’da yaşam bulma ihtimali arttı. Fakat bu canlılar uzaylı değil, uzay aracı Aya’a çarptığında ortaya saçılan canlılar” diyerek duyurdu.

Su ayılarını Beresheet’e yükleyen, ABD merkezli Arch Mission Foundation’ın kurucusu Nova Spivack, “Bizim kargomuz o görevden sağ çıkan tek şey olabilir” dedi. Örgüt amacını, dünyanın gelecekte yaşanamaz hale gelmesi durumunda yaşanabilecek bir başka gezegen yaratmak olarak tanımlıyor.

Guardian’a konuşan Edinburgh Üniversitesi’nden astrobiyolojist doktora öğrencisi Philippe Reekie, su ayılarının Ay’da hayatta kalmaması için hiçbir neden olmadığını söyledi. Reekie, “Ay’da yaşamın önündeki ana engeller atmosfersizlik ve yüksek radyasyon ama su ayıları bu iki koşulda da hayatta kalabiliyor” dedi.

Poznan Üniversitesi’nden astrobiyolojist ve su ayısı uzmanı Lukasz Kaczmarek, su ayılarının hayatta kalmayı zorlaştırıcı bu tür koşullarda vücutlarını koruma altına almak için hareketsizleştiğini, tekrardan hareket edebilmeleri için suya ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Tardigrad ya da daha yaygın olan ismiyle su ayısının yaklaşık 520 milyon ila 100 milyon yıldır yaşadığı düşünülüyor. 150 derece sıcaklığa ve -272 derece soğuğa dayanabilen su ayıları dinazorların ortaya çıktığı ve yok olduğu dönemlerde de yeryüzündeydi. Öte yandan su ayılarının ayda yayılması ve çoğalması pek de mümkün değil. (BBC Türkçe)