Ay görüntüleri 1,8 milyon dolara satıldı

Astronot Neil Amstrong'un Ay'a ilk ayak bastığı anın yer aldığı 3 kaset açık artırmaya çıktı. Kasetler 1,8 milyon dolara alıcı buldu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı'nın (NASA) yanlışlıkla 217 dolara sattığı Ay'a ilk ayak basılan anın görüntüleri açık artırmaya çıktı. 1976'da yanlışlıkla kurumda çalışan bir stajyere satılan görüntüler 1 milyon 820 bin dolara satın alındı.

Sotheby's müzayede evinin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, "Apollo 11'in aya inişinin bugüne kadar kalan en iyi NASA video kaseti kayıtları New York'taki açık artırmada 1,8 milyon dolara satıldı" ifadesi kullanıldı. Bugüne kadar korunan 3 orijinal kaset toplam 2,5 saatlik görüntüden oluşuyor.

Görüntülerde, Astronot Neil Amstrong'un Ay'a ilk ayak bastığı an ve ABD'nin o dönemki başkanı Richard Nixon'ın konuşması yer alıyor. Görüntülerin bulunduğu kasetler, 1976'da o dönem NASA stajyeri olan Gary George'a, bir açık artırmada yanlışlıkla diğer 65 kasetle birlikte 217 dolar 77 sente satılmıştı. NASA'dan aldığı kasetlerin bazılarını yerel televizyonlara satan George, söz konusu 3 kaseti babasının tavsiyesi üzerine elinde tutmuştu. Ay'a ayak basılmasının 50. yıl dönümü için NASA'nın kasetlerin peşine düşmesi üzerine George, kasetleri ilk kez izlemiş ve aranan görüntülerin kendisinde olduğunu fark etmişti. (İSTANBUL/AA)

Yanlışlıkla 217 dolara satılan Ay görüntüleri açık artırmaya çıkıyorYanlışlıkla 217 dolara satılan Ay görüntüleri açık artırmaya çıkıyor