Ryugu asteroidinde yapay krater oluşturulacak

"Hayabusa2" uzay aracı Ryugu asteroidine indi. Araç patlayıcı ile yapay krater oluşturacak.
"Hayabusa2" adlı aracın ilüstrasyonu

DUVAR – Japonya’nın, şubatta Ryugu asteroidine iniş yapan “Hayabusa2” uzay aracının, yapay krater oluşturmak için asteroit üzerine başarılı şekilde patlayıcı bıraktığı bildirildi.

Japon Uzay Araştırma Ajansı’ndan (JAXA) yapılan açıklamada, ‘Hayabusa2 uzay aracının, güneş veya uzay ışınlarına maruz kalmayan daha derin yer altı örneklerini toplama misyonu kapsamında yapay krater oluşturmak üzere asteroit üzerine patlayıcı bıraktığı’ belirtildi. Açıklamada, Hayabusa2’nin, 20 kilometre uzaklıktaki ana konumundan alçalarak asteroit yüzeyine 500 metre yukarıdan bakırdan yapılmış “küçük ölçekli darbe ölçer” bıraktığı kaydedildi.

GÜNEŞ SİSTEMİ’NİN OLUŞUMUNA DAİR İPUÇLARI ARANACAK

Yüzeye bırakılmasının ardından 40 dakika içinde patlamaya ayarlanan darbe ölçerin taşıdığı bakır patlayıcının büyüklüğünün 2 kilogram ağırlığında olduğu bilgisi paylaşıldı. Patlamanın olacağı alandan ayrılırken kayıt için bir kamera bırakan uzay aracının, herhangi bir darbeden kaçınmak üzere asteroidin diğer tarafına geçebildiği ifade edildi.

JAXA, 18 Mart’ta Hayabusa2’nin, 5 Nisan’da Güneş Sistemi’nin oluşumuna dair olası ipuçlarını bulmak için için asteroit yüzeyine 2 kilogram patlayıcı bırakarak krater açacağını duyurmuştu. Patlamanın ardından uzay aracının, gözlem yapmak için kraterin bulunduğu konuma geri dönmeden önce birkaç hafta bekleyeceği bildirilmişti.

Uzay aracının Güneş Sistemi’nin oluşumuna ışık tutacak kaya örnekleri toplayarak Dünya’ya dönmesi planlanıyor.