Tükendiği düşünülen dünyanın en büyük arısı bulundu

Dünyanın en büyük arısı Endonezya'nın ücra bir bölgesinde bulundu. Türünün tükendiği düşünülen arıyı İngiliz doğacı ve kaşif Alfred Russel Wallace'ın 1858 yılında keşfetmişti.
Wallace'ın dev arısı.

DUVAR – Bilim çevresinde tükendiği düşünülen dünyanın en büyük arısı yeniden bulundu. Yetişkin bir insanın baş parmağı boyutundaki arıya ücra bir Endonezya adasında rastlandı. Wallace’ın dev arısı olarak bilinen arı Charles Darwin ile birlikte evrim teorisini geliştiren İngiliz doğacı ve kaşif Alfred Russel Wallace’ın 1858 yılında yaptığı keşifle biliniyor.

Bilim insanları 1981 yılında birkaç örnekle karşılaşmış ancak o tarihten bu yana bu arılar görülmemişti. Ocak ayında Wallace’ın ayak izlerini takip eden bilim ekibi Endonezya içinde yolculuğa çıktı.

Arıyı ilk kez görüntüleyen doğa tarihi fotoğrafçısı Clay Bolt, “Bu tükendiği düşünülen uçan buldog böceğini görmek ve doğada bunun kanıtıyla karşılaşmak nefes kesiciydi. Bu büyük ve güzel arıyı hayatta görmek ve dev kanatlarının sesini duymak inanılmazdı” dedi.

Bilim ekibin üyesi Princeton Üniversitesi’nde böcekbilimci ve arı uzmanı Eli Wyman bu keşfin ilerideki araştırmaları arttıracağını ve bu türü tükenmeye karşı koruyacağını umduğunu söyledi. Geziyi dünyadaki “kayıp canlı türleri” için program başlatan çevre grubu Küresel Vahşi Hayatı Koruma (GWH) örgütü finanse etti.

Ocak ayında örgüt dünyadaki tek kaldığı sanılan ender Bolivya kurbağalarından kalan üyeleri bulmuştu.

WALLACE’IN DEV ARISI 

Kanat açıklığı yaklaşık 6 cm olan Wallace dev arısı dünyanın en büyük arısı olarak biliniyor. Dişi arı yuvasını kanatlı karınca tümseklerine yapıyor. Yuvası için büyük çenesiyle ağaç reçinesi toplayarak karıncaların istilasını engellemek amacıyla yuvanın kenarına sürüyor.

Wallace arıyı, “eşek arısına benzeyen büyük siyah ve geyik böceği gibi devasa çenesi olan bir arı” olarak tarif etmişti. (Kaynak: BBC Türkçe)