iPhone’ları yavaşlattığı iddiasıyla Apple’a sekiz ayrı dava açıldı

ABD'nin farklı eyaletlerinde Apple’a 8 ayrı dava açıldı. Apple’ın eski sürüm yazılıma sahip iPhone’larda kullanıcıları uyarmadan telefonları yavaşlatıcı yazılım güncellemesi yaptığı iddia ediliyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Apple’a, kullanıcıları uyarmadan telefonları yavaşlatıcı yazılım güncellemesi yaptığı savıyla ABD’nin farklı federal mahkemelerinde toplam sekiz ayrı dava açıldı.

Mahkeme dosyalarında, Apple’ın eski sürüm yazılıma sahip iPhone’larda yaptığı güncellemelerin telefonların performansını kötüleştirip iPhone sahiplerini sorunları çözmek için yanlış yönlendirdiği iddia ediliyor. Kaliforniya, New York ve Illınois eyaletlerinde açılan davaların hepsinin toplu dava olduğu ve ülke genelindeki milyonlarca iPhone sahibinin temsil edileceği belirtiliyor.

'BÜYÜK DOLANDIRICILIK DAVASINA DÖNÜŞEBİLİR'

Apple geçen hafta, ilk defa iPhone 6, iPhone 6s, iPhone SE ve iPhone 7 dahil eski eski model telefonları kasıtlı olarak yavaşlattığını kabul etmiş, ancak bunun amacının ‘telefonların daha uzun süre kullanılabilmesini sağlamak’ olduğunu savunmuştu. Davalarda ise Apple’ın batarya sorununu ücretsiz batarya değişimi yaparak değiştirmek yerine batarya sorununun gizlendiği iddia ediliyor. Tüketici elektroniği yasalarında uzman Boston Üniversitesi Profesörü Rory Van Loo, “Tüketiciler Apple’ın bu güncellemelerinin gerçek nedenini biliyor olsaydı belki de yeni iPhone almak yerine bataryalarını değiştirme şansına sahip olacaktı. Durumun tam olarak böyle olduğu ortaya çıkarsa bu dava büyük bir dolandırıcılık davasına dönüşebilir” dedi.  (DHA)